Atatürkçü dershaneden başörtüsü ayrımcılığı

İstanbul’da faaliyet gösteren bir dershane, kendilerinde kayıt yaptırmak isteyen başörtülü öğrenciyi başörtüsünden dolayı kabul etmedi. Dershane vizyonunu “Atatürk ilke ve inkılaplarına bağlı bir nesil yetiştirme” olarak tanımlıyor. 

“Butik dershanecilik” yapan ve İstanbul’un çeşitli yerlerinde şubeleri bulunan Berk Dershanesinin Zincirlikuyu Şubesi’ne kaydolmak için giden ve dershaneyi gezen İmam Hatip Lisesi 11. Sınıfta okuyan S.G ve velisi eve geldiklerinde hiç ummadıkları bir telefon alırlar. Dershanenin Zincirlikuyu şubesinden gelen telefondaki ses “dershanelerine başörtülü öğrenci kabul edemeyeceklerini” ifade eder.

Dershanenin internet sitesinde yer alan bilgiler dershanenin niçin başörtülü öğrenci kabul etmediğini ortaya koyacak nitelikte. Dershane kurucusu Yaşar Özdemir dershanenin kurumsal kimliğini açıklarken özellikle “çağdaş Atatürk Türkiye’sini yaratma çabası” içinde olduklarına vurgu yapıyor. Sitenin “Hakkımızda” başlığı altında misyonunu ortaya koyan sonuç cümlesi şöyle:

“Pikare Butik,her zaman çağdaş, modern, Atatürk ilke ve inkılaplarına bağlı bir nesil yetiştirmenin gayreti içerisinde olacaktır.”

Doğruhaber/Islah Haber

3 comments

  • memleketimizde kel aynak kuşu içın urfa seçilmiş.sizi kim seçti koydu oraya 21 yy. dinazorları. utanmaz arlanmazlar.hala umutlusunuz hesap döner de boruyu biraz daha öttürürüz diye.şunu hiç unutmayın keser döndü sapı adam arıyor.bu ülke bizim ,dedelerimizin kanı kurumadı sizin dedelerin götürdükleri bitti galiba hala rap rap yerinde sayıyorsunuz. cağı yakalayın baş örtüsünü değil,şunu sormak isterim bu uygulamayı kendi isteğinizle mi baskı ile mi uyguluyorsunuz.

  • Helallll… ulkemizdeki bu tip dershane lere ihtiyaç var. Adamlara helal olsun yemin ederim.

  • Tebriklerrr.. Çağdaş turkiyemizdee gerekli bu tip dershaneler..

Bir cevap yazın