Suriye’de felaket ağırlaşıyor

Suriye’de Halep üzerinde yoğunlaşan çatışmalar ve ordunun ağır silahlar kullanması yaşanan can kayıplarını hızla arttırıyor. Mısır ise çözüm için dörtlü zirve öneriyor.

Trajedinin büyüklüğüyle ilgili konuşan Birleşmiş Milletler’in Suriye özel elçisi Lakhdar Brahim, çatışmalarda ölenlerinin sayısını “sarsıcı”, meydana gelen yıkımı da “felaket” olarak tanımladı ve önümüzdeki birkaç gün içinde Suriye’ye gideceğini söyledi.

BM Genel Kurulu’na seslenen Brahimi, şu ifadeleri kullandı: “Ölü sayısı sarsıcı, yıkım felaket boyutuna ulaşıyor ve halkın çektiği eziyet muazzam. Suriye’nin geleceği kendi halkıyla inşa edilecek, başkalarıyla değil. Uluslararası toplumun çok ivedi desteği zorunlu. Bu, ancak hepimiz aynı yöne doğru çekersek etkili olabilir.”

SIĞINMACILARIN SAYISI ARTIYOR

BM’nin mültecilerle ilgili kuruluşu ise Ağustos ayında 100 binden fazla Suriyelinin ülkeyi terk ettiğini kaydetti. Bu sayı, Beşar Esad yönetimine karşı devam eden isyanların başladığı Mart 2011’den bu yana görülen en yüksek sayı.

Şu anda 230 binin üzerinde kişinin komşu ülkelerde konakladığı tahmin ediliyor. Aynı zamanda 1,2 milyon kişinin Suriye içinde yer değiştirmek zorunda kaldığı ve 2,5 milyon kişinin insani yardıma ihtiyaç duyduğu düşünülüyor.

MURSİ’DEN DÖRTLÜ KOMİSYON ÖNERİSİ

Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi, Suriye krizinin çözümü için Mısır, Suudi Arabistan, Türkiye ve İran’dan oluşan dörtlü komisyonun yakında toplanacağını açıkladı.

ÖZGÜR SURİYE ORDUSU, ULUSAL SURİYE ORDUSU OLUYOR

Muhaliflerin yaptıkları son toplantıda ise askeri konseyin başkanı General Mustafa el Şeyh, 10 gündür devam eden tartışmaların sonucunda grubun isminin Suriye Ulusal Ordusu olarak değiştirilmesi yönünde karar aldıklarını söyledi. Şeyh, grubun liderliğine de Riyad el Esad’ın yerine General Muhammed Hacı Ali’nin getirileceğini belirtti.

Platform Haber

 

 

Bir cevap yazın