İşgal güçleri tutuklamalara hız verdi

Gazze’ye altı yıldan beri insanlık dışı ambargo uygulayan ve bu ambargonun hiç hafiflemeden devam etmesi için bütün bağlantılarını kullanmaya çalışan siyonist işgal devleti Batı Yaka bölgesinde ikamet eden Filistinlilerin de hiçbir zaman rahat ve huzurlu bir şekilde yaşamalarına fırsat vermiyor. Bu bölgenin her tarafına yerleştirdiği askerî geçiş noktalarındaki aramalarla ve düzenlediği baskınlarla Batı Yaka bölgesini da tam anlamıyla bir korku vadisine dönüştürmüş durumda.

 Bölgede yaşayan Filistinliler bir köyden diğerine, evlerinden iş yerlerine veya okul, hastane gibi sosyal kurumlara giderken siyonist işgal güçlerinin kurduğu askerî geçiş noktalarına takılacaklarını biliyorlar. Oradan geçerken de bir Filistinlinin işgalci askerlerden birine yan baktığı için apar topar tutuklanması ve kollarına kelepçe vurularak sorgulama merkezine götürülmesi ihtimali var. Bunu bildikleri halde yine o geçiş noktalarını kullanmak zorundalar, çünkü hayatlarını sürdürmek için gitmeye mecbur oldukları yerlere ulaşmada kullanabilecekleri başka alternatifleri yok.

Askerî geçiş noktalarından geçtiklerinde Filistinliler işgalci saldırganların ayağına gitmiş oluyorlar. Ama buralara gitmeseler de bir çözüm bulmuş ve korku vadisinden çıkabilmiş olmuyorlar. Çünkü bu kez işgalci saldırgan onların ayağına geliyor, gecenin yarısından sonra evlerine baskın düzenleyerek yataklarından kaldırıp götürüyor.

Filistin Esirler Araştırma Merkezi’nin yaptığı son açıklamaya göre işgal güçleri son 24 saat içinde Batı Yaka’nın muhtelif bölgelerinde 28 kişiyi tutukladı. Bunların 7’si çocuk.

Açıklamada işgal güçlerinin son dönemde tutuklama sayısını da %50 oranında artırdığı ve günlük ortalamanın 10-15 kişiye çıktığı ifade edildi.

Filistin Esirler Araştırma Merkezi’nin bugün (7 Eylül Cuma) yaptığı ve Filistin Enformasyon Merkezi’ne de ulaşan yazılı açıklamada son 24 saat içinde yapılan tutuklamalar, tutuklananlar ve gerçekleştirilen baskınlar hakkında ayrıntılı bilgilere de yer verildi.

Filistin Enformasyon Merkezi

 

Bir cevap yazın