Başörtülü öğrencilerin velilerine beraat

Gaziantep’te inançları gereği başörtülü olarak okullarına devam etmek isteyen çocuklarına destek veren veliler hakkında açılan dâvâda beraat kararı çıktı.

2011-2012 Eğitim öğretim yılı boyuncu başörtülü oldukları gerekçesiyle birçok okulda onlarca öğrenci okul idarecileri tarafından okullarına alınmadılar. Okul idarecileri tarafından zorunlu eğitim hakları yok sayılan öğrenciler ile velilerinin tüm yasal girişimleri sonuçsuz bırakılmakla kalmadı; haklarında dâvâlar açıldı.

İlkha’nın bildirdiğine göre; Pakize Kemal Öğücü İlköğretim Okulu Öğrencileri Zeynep-Zehra Kütükçü’nün babası Hüseyin Kütükçü ile Selva Arslan isimli öğrencinin babası Mahmut Arslan’a açılan davanın son duruşması dün yapıldı.

Gaziantep 3. Sulh Mahkemesinde görülen dâvâya, sanıkların avukatı Şaban Dalgın başka bir duruşma nedeniyle katılmazken, sanıklar Hüseyin Kütükçü ve Mahmut Arslan hazır bulundular. Aylarca başörtülü kız öğrencileri okula almayarak eğitimi haklarını gasp ettiği halde daha önceki duruşmalarda mahkemede müşteki olarak bulunan Pakize Kemal Öğücü İlköğretim Okulu eski müdür yardımcısı Halil Bostancı ise son duruşmaya gelmedi.

Mahkeme heyeti, başörtülü kızlarının eğitim hakkını savunurken okul idarecileri tarafından suçlu gösterilerek haklarında dâvâ açılan öğrenci velileri Mahmut Arslan ve Hüseyin Kütükçü’nün ayrı ayrı beraatına karar verdi.

Dünya Bülteni

 

Bir cevap yazın