Özbek mülteci ölüme gönderilmesin!

İstanbul Maltepe Cezaevi’nde tutuklu bulunan Özbekistanlı muhalif Şahmuratcan Kasımov ülkesine iade edilme ihtimali tepki topluyor.

Özbekistan’da 2010 “iktidar mümessillerini iktidardan uzaklaştırma, İslam devleti kurma ve Özbekistan Cumhuriyeti’nin toprak birliğini anayasaya zıt tarzda bozma” gibi  suçlamalarla hakkında dava açılan Şahmurat Kasımov’un ülkesine iade edildiği takdirde dini ve siyasi nedenlerle kovuşturulma, cezalandırılma, işkence ve benzeri muamelelere maruz kalma ihtimali bulunuyor.

Daha önce de  Şahmurat Kasımov’un hamile eşi, 2 yaşındaki kızı Aişe ve 5 yaşındaki oğlu Seyfullah Kumkapı Yabancılar Şubede günlerce zor şartlar altında kalmış bilahere serbest bırakılmışlardı.

Kasımov’la ilgili Türkiye’de, 12 Eylül Çarşamba Günü Saat:14’de Bakırköy 5. Ağır Cezada devam edecek duruşmaya Özbekler Birliği, Özgür Özbekistan Dostları Platformu, Muhacirler Platformu ve İnsan Hakları kuruluşları da katılacaklar ve siyasi mülteci olduğu dikkate alınarak iade talebinin reddedilmesini ve Kasımov’un salıverilmesini talep edecekler.

 

 

 

Bir cevap yazın