Kuveyt’te başını örten kadın işinden oldu

Kuveyt Crowne Plaza diye bir otelde uzun süredir çalışan Kırgız asıllı Müslüman bir kadın, dininin gereklerini yerine getirmek için karar aldığı için işinden oldu.

Daha önce İslam dininin gereklerini yerine getirmediği pişman olan örtünüp ibadetlerini yerine getirmeye başlayan kadın, otel yönetiminin “bu şekilde olmaz” tepkisiyle karşlaştı.

Yeni Asya Gazetesi Yazarı Suna Durmaz’ın bugün köşesine taşığıdı iddiaya göre Kuveyt’te Crowne Plaza Otel’de daha önceden tanıdığı Zülfiye isimli kadının kapandığını gördüğünü ancak kapanmasıyla birlikte işinden de olduğunu öğrendiğini aktardı.

“İSLÂM’I HAKKIYLA ÖĞRENMEYE BAŞLADIM”

Durmaz’a göre Zülfiye, İslâm dini ile hakikî anlamda nasıl tanıştığını ve örtü yüzünden işinden kovulma sürecini şöyle anlattı: “Irak’taki işim bitince, Kuveyt, Dubai ve Afganistan’dan iş teklifleri aldım. Ama ben Kuveyt Crowne Plaza’da çalışmaya karar verdim. Otelde çalışmaya başladıktan yaklaşık 2 ay sonra, sonradan Müslüman olmuş Faize adında bir Japon Hanım işe girdi. Faize baştan aşağı çok güzel bir şekilde örtünmüştü. Doğrusu onu böyle görünce bir Müslüman kızı olarak kendimden utanmıştım. Faize ile kısa zamanda arkadaş olduk. Ondan bana namaz kılmasını öğretmesini istedim. Faize ‘Ben sana gösteririm; ancak sen namazın usûlüne göre nasıl kılınacağını işin ehlinden öğrensen daha iyi edersin’ dedi ve beni İslâm Tanıtma Merkezi’ne götürdü. Buradaki derslere ve daha başka ders halkalarına da katıldım. Bu vesile ile, farklı milletlerden Müslüman olmuş hanımlarla tanıştım. Onların İslâma olan bağlılıklarını ve İslâmın emirlerini yerine getirmek için gösterdikleri çabayı görünce, daha öncede dediğim gibi kendi halimden utandım ve dinimi öğrenmeye karar verdim. Önce namaz kılmaya başladım, sonra da örtündüm. Kısa etek yerine pantolon çeket giymiş ve başımı da çok düzgün sayılmasa da örtmüştüm.

KISA ETEKLİ OLMASI GEREKİYORMUŞ

“Örtününce, işyerimdeki herkes çok şaşırdı. Hatta, Filipinli arkadaşlarım ‘Aaa Zülfiye, sen Müslüman mı oldun?’ diye şaşkınlıklarını dile getirince, ben de ‘Ben zaten Müslümanım; hiç beni kilisede gördünüz mü?’ diye cevap verdim. Aslında, çok güzel sayılmam, ama bulunduğum yerde iz bırakıyordum. Bu yüzden, otel idaresi benim kısa etekli fotoğraflarımı çekip poster yapmış ve otelin her tarafına asmıştı! Örtündükten kısa bir müddet sonra, beni idareden çağırdılar. ‘Zülfiye, resepsion bölümündeki performansın düştü. Bu yüzden, seni telefon operatörü olarak çalıştırmak istiyoruz’ dediler. Yüzlerine karşı ‘Siz işteki performansımdan değil, örtünmemden rahatsız oldunuz ve böyle bir karar aldınız’ diye şiddetle karşı çıkınca, müdürlerimden biri: ‘Zülfiye biz seni bu şekilde örtülü almadık. Biliyorsun resepsiyonda belli kıyafet giyiliyor’ dedi. “Çok fazla geçmeden de bir bahane bulup işime son verdiler.”

 Dünya Bülteni

 

Bir cevap yazın