NATO’ya en düşük halk desteği Türkiye’den

ABD’li düşünce kuruluşu Alman Marshall Fonu tarafından gerçekleştirilen ”Transatlantik Eğilimler 2012 Araştırması”nın bu yılki sonuçlarını açıkladı.

Araştırmanın, TNS Opinion tarafından, 2 Haziran-27 Haziran 2012 tarihlerinde ABD, Türkiye, Rusya, Almanya, Birleşik Krallık, Bulgaristan, Fransa, İspanya, İsveç, İtalya, Hollanda, Polonya, Portekiz, Romanya ve Slovakya’da gerçekleştirildiği belirtildi. Araştırmaya katılan Rusya dışındaki her ülkeden bin kişiye, Rusya’dan ise bin 500 kişiye soru yöneltildiği kaydedildi.

Araştırmanın Türkiye sonuçları

Araştırmanın Türkiye sonuçları şöyle: “Geçen yıl olduğu gibi 2012’de de Türkler’in çoğu, ABD ile beraber çalışmaktansa, Asya ile çalışmanın ülke çıkarları için daha önemli olduğunu düşünmektedir… ABD ile ilgili olumlu düşünenlerin en az olduğu ülke yüzde 34 ile Türkiye olmuştur.Öte yandan, ABD’yi destekleyen Türkler’in oranı, 2009 yılından beri yavaş da olsa istikrarlı şekilde artış göstermektedir.

Türkler’in uluslararası politikaya olan eğilimleri ise araştırma sonuçlarında şöyle ifade edildi:

“Obama’nın uluslararası politikalarının en az beğenildiği ülkelerden biri yüzde 42 ile Türkiye olurken, bu rakam 2008 yılında George Bush için kaydedilen rakama kıyasla beş kat daha yüksektir.” 

NATO, Türkiye hariç araştırmanın yapıldığı tüm ülkelerde ’halen gerekli’ olarak nitelendirilmektedir.

AB vatandaşlarının yüzde 58’i, Amerikalılar’ın yüzde 56’sı NATO’yu desteklerken, geçmiş senelerde olduğu gibi Türkiye yine NATO için kamuoyu desteğinin en düşük olduğu ülke olmuştur. 2010 yılına oranla 8 puan artış göstererek Türkler’in yüzde 38’i NATO’nun halen gerekli olduğunu ifade etmiştir.”

”İran’ın nükleer silah sahibi olması”

“İran’ın nükleer silah sahibi olmasından en az rahatsızlık duyan ülkenin Türkler olduğu” savunulan raporda, şunlar kaydedildi:  “Bu oran geçen yıla göre 10 puan artış göstererek yüzde 48’e ulaşmıştır.” 

Suriye’deki olaylar

Suriye’deki iç savaşın Türkiye için birinci derece güvenlik riski teşkil ettiği kaydedilen raporda, şu görüşlere yer verildi:

“Araştırmanın gerçekleştirildiği Haziran 2012’de üç Türk’ten sadece biri (Yüzde 32’si) ülkelerinin Suriye’ye müdahale etmesi gerektiğini düşünürken, yüzde 57’si Türkiye’nin bu işin tamamen dışında kalmasını istemiştir.

Amerika ve Avrupa Birliği’nde yanıt verenler, Irak ve Afganistan müdahaleleri konularında anlaşamasalar da Libya’da yapılan müdahaleyi onaylamaktadır. ABD’de (Yüzde 49) ve AB’de (Yüzde 48) çoğu kişi müdahalenin doğru olduğuna inandığını söylerken, Türkler’in sadece yüzde 20’si bu görüşe katılmıştır. Ancak transatlantik çoğunluk, ülkelerinin Suriye’deki çatışmadan uzak durmasını istemektedir.

AB ülkeleri (Yüzde 59), ABD (Yüzde 55) ve Türkiye (Yüzde 57), ülkelerinin tamamen bu çatışmanın dışında kalmasını talep etmektedir.”

Kaynak: Vatan

 

 

 

Bir cevap yazın