Yasakçı profesöre eğitimi engellemekten 2 yıl hapis

Ege Üniversitesi’nde öğrenim gören başörtülü bir öğrencinin, ”okula girmesini engellediği” öne sürülen Prof. Dr. Esat Rennan Pekünlü, öğrencinin eğitim öğrenim hakkını ihlal ettiği gerekçesiyle 2 yıl 1 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Pekünlü’nün, Ege Üniversitesi (EÜ) Fen Fakültesi Astronomi Bölümü’nde öğretim üyesi olarak görev yaptığı dönemde, ”fakültenin matematik bölümü öğrencilerinden F.N.G’nin, başörtülü olması nedeniyle okula girmesini engelleyerek eğitim öğrenim hakkını ihlal ettiği” iddiasıyla açılan davada karar duruşması yapıldı.

Müşteki F.N.G’nin avukatlarından Turan Tutumlu, duruşmada, sanığın üzerine atılı suçu işlediğinin sabit olduğunu iddia ederek, Prof. Dr. Pekünlü’nün cezalandırılmasını istendi.

Sanık avukatı Murat Ülkü ise Ege Üniversitesi Rektörlüğü’nden mahkemeye gönderilen yazıda da bu konuda hukuksal bir değişiklik olmadığının belirtildiğini savundu ve ”Müvekkilim, sadece türbanla üniversiteye derse giren öğrencileri tutanak ile tespit etmiştir. Bu bir suç değildir. Hiç bir öğrencinin eğitim hakkını engellememiştir. Beraatini talep ediyorum” dedi.

Mahkeme hakimi, tarafların iddia ve savunmalarını dinlemesinin ardından sanık Prof. Dr. Pekünlü’nün F.N.G’nin eğitim öğretim hakkını hukuka aykırı olarak engellediğine hükmetti ve iyi halini göz önüne alarak 2 yıl 1 ay hapisle cezalandırılmasına karar verdi. 

Hakim, sanığa verilen cezanın ertelenmesine ve paraya çevrilmesine yer olmadığına hükmederek, temyiz yolu açık olarak duruşmayı bitirdi.

Dünya Bülteni

 

 

Bir cevap yazın