Chicago’da 29 bin öğretmen grevde

Chicago Öğretmenler Sendikası (CTU), eyalet yönetiminin saldırısına rağmen bir hafta önce başlattıkları grevi devam ettirmeye kararlı olduklarını kaydetti.

Amerika’nın Chicago kentinde greve çıkan 29 bin öğretmen, belirsiz olan sözleşmelerine karşı başlattıkları bu grevi detaylı bir anlaşma sağlanmadan bırakmayacaklarını belirtti. Öğretmenler, sadece kendi hakları için değil, öğrencilerinin de hakları için mücadele ettiklerini vurguladı.

CTU Başkanı Karen Lewis, bu durumdan kendilerinin de mutlu olmadığını ancak hakları için mücadele etmeleri gerektiğini ifade etti.

ÜYELERİMİZ MUTLU DEĞİL

Üyelerinin kendi taleplerini değerlendirmesi için yönetime zaman tanımaları yönünde düşünceleri olduğunu dile getiren Lewis, “Üyelerimiz mutlu değil” dedi.

Sendika yetkililerinin eyalet yönetimiyle yarın yeniden masaya oturacağını kaydeden CTU başkanı, anlaşma sağlanması durumunda Çarşamba günü eğitime başlayacaklarını açıkladı.

GREV BİR HAFTADIR DEVAM EDİYOR

Chicago Kamu Okulları’nda (CPS) çalışan 29 bin öğretmen belirsiz olan sözleşmelerinin açıklığa kavuşturulması için bir hafta önce grev başlatmıştı. CPS ile CTU arasındaki anlaşmazlık üzerine grev hala devam ediyor.

Öğretmenler ayrıca, eyalet yönetiminin ilan ettiği bazı eğitim “reformlarının” geri çekilmesini istiyor.

Ancak Eyalet Valisi Rahm Emanuel, öğretmenlerin eğitime başlamaması durumunda yeni kararname ilan ederek grevi bitireceğini ilan etti.

EmekDünyası.Net/ETHA

 

Bir cevap yazın