İktidar Kürt meselesinde yanılıyor

Radikal gazetesi köşe yazarı ve KONDA araştırma şirketinin sahibi Tarhan Erdem son siyasal gelişmeleri değerlendirdi.

Röportajın Kürt sorunu ile ilgili kısmını paylaşıyoruz.

Meclisteki bütün partiler bir araya gelse Kürt sorununu çözülebilir mi, yoksa çözüm iyice zorlaştı mı?

 

Şimdi sorduğunuz sual iki sual… Meclisteki partiler bir araya gelirse, problem çözülür mü ayrı bir şey, partilerin bu konudaki düşünceleri ayrı bir şey.

Bir araya gelirse olur, çözülebilir. Ama iktidarın ‘bir araya gelmekten başka çaresi yoktur‘ denemez. İktidar oturur bir karar verir. Ayrı ayrı her biriyle konuşur da. Toplar, onlara da danışır. Bunlar hep gösteriş olsun diye yapıldığı için olmuyor.

Yani istese iktidar tek başına da çözebilir?

Tabii… İktidar da çözebilir. Eğer bir problem varsa halka gider onlara anlatır. Toplar, tek konuşur, ikişer ikişer konuşur, kendi fikrini kabul ettirmek için konuşur veya olmayacak bir şey ise birlikte oluşturalım der. Bunlar hep olabilecek şeyler ama ben iktidar partisinin Kürt meselesini bilmediğini sanmıyorum. Çözmek istemediğini sanıyorum.

Veya, haksızlık yapmayalım, çözmek istemiyor değil de, halkın bir kesimiyle bir problemi var sanıyorum. Ben doğru adımlar atarsam halk bunu kabul etmez sanıyor, halbuki öyle değil.

Bunun seçimlerle alakası var mı? Önümüzdeki süreçte üst üste seçimler var?

Bence var. Özellikle yerel yönetim ve Cumhurbaşkanı seçimlerini ilgilendiriyor bu konu…

Oy kaybetme kaygısı mı taşıyor?

Seçimi kazanıp kaybetmekten çok, seçimin bu mesele etrafında tartışılmamasını istiyor. Olabilir, birden bire Türkiye bunu konuşmaya başlar ve AKP’ de bunu tutamaz, dizginleyemezse seçimin temel tartışması haline gelebilir. Haklıdır, değildir demiyorum, bunu düşünebilir diyorum.

Seçim tartışmasının merkezine Kürt sorunu oturursa oylarda kayma olacağını hesaplıyor o zaman…

Hayır, oylarda kayma ayrı bir hesap. Oy kaybını hesaplıyor olabilir ama demeye çalıştığım, Erdoğan, seçim kampanyasının Kürt meselesinin tartışılmasından ibaret hale gelmesini istemiyor.

Tamamı için Demokrat Haber

 

Bir cevap yazın