Mazlumder’den şiddete karşı sağduyu çağrısı

16 Eylül 2012 tarihinde Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Elazığ İl Başkanı Turan Çelik İl binasına giderken yol üzerinde kimliği belirsiz kişi veya kişilerce saldırıya uğramış ve ağır yaralanmıştır. Yaşanan bu hadise toplumda kutuplaşmanın geldiği boyutu ve sivil siyaset yapan kişilerin maruz kaldığı engelleri ortaya koyması açısından çarpıcıdır.

Daha önce bölgede Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Tunceli Milletvekilinin kaçırılması, Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) il ve ilçe başkanlarının kaçırılması da göz önüne alındığında sivil siyaset alanının sürekli daraltılmaya çalışıldığı aşikârdır. Kim tarafından gerçekleştirilirse gerçekleştirilsin ve hangi siyasi geleneğe, düşünceye karşı yapılmış olursa olsun insanların siyaset yapmalarını engelleyen her türlü şiddet eylemini kınıyoruz.

Son dönemde siyaset yapan, fikir üreten insanların saldırıya uğradıkları, kaçırıldıkları, tehdit edildikleri haberleri toplumda barışa olan inancı ve halkların birbirine olan güvenini zayıflatmaktadır.

Türkiye’nin değişik illerinde farklı siyasi parti ve yöneticilerine karşı gerçekleştirilen bu ve buna benzer saldırılar; çatışma ortamının ve çatışma ortamında verilen kayıpların sonuçlarıdır. Bu ve benzeri nedenle oluşan acılar üzerinden kaos ortamı oluşturmak isteyenlerin yaptığı saldırılar sivil siyaset zeminini zayıflatmaktadır.

Halkların birlikte yaşama iradesinin korunması, halklar arasında düşmanlık tesis edilmemesi için toplumun sağduyuya ve sağduyulu insanlara ihtiyacı vardır.

Şiddeti besleyen bütün nedenler ve şiddetten beslenen bütün unsurlar rehabilite edilmelidir.

Sorunların çözümü için siyaset alanının eli güçlendirilmelidir.

MAZLUMDER; tırmanan şiddet ortamının sonlanması, tüm sorunların konuşularak ve demokratik yöntemler kullanılarak çözülmesi gerektiği, kutuplaşma ve ayrışma yerine birlikte sorunlara çözüm üretebileceğimiz bir dünyanın mümkün olduğunu savunmakta ve şiddetin her türlüsünü reddetmektedir.

Darp edilen parti il başkanına geçmiş olsun dileklerimizi iletir, Allah’tan acil şifalar dileriz.

MAZLUMDER

 

Bir cevap yazın