“Büyüme” kime yarıyor?

Neoliberal ekonomi politikaları, tüm dünyada sosyal adaletsizliği derinleştirirken, kalkınma ve büyüme iddialarının toplum için değil sadece dar bir zengin zümresi için geçerli olduğunu gösteriyor. İngiltere’de son yapılan bir araştırma, ülke istikrarlı büyüme açısından bir altın çağa bile girse, alt ve orta gelirli ailelerin yaşam standartlarının 2020’ye kadar düşeceği belirtiliyor.

Maliye bakanının refah harcamalarında yeni kesintiler tasarladığı bir süreçte İngiltere’de gelir uçurumunun derinleştiğini ortaya koyan bir rapor, ciddi siyasi devrimler olmadığı takdirde yoksulların büyümeden faydalanamayacağını ortaya koyuyor.

Observer’ın, “İngiltere’de orta sınıfın yok oluşu” yorumlarıyla detaylı biçimde sayfalarına taşıdığı bağımsız rapor, ve İngiltere’de ekonomik kutuplaşmanın perçinleneceğini ortaya koyuyor.

Kapağında “Şok yeni rapor bölünmüş Birleşik Krallık’ın kasvetli geleceğine işaret ediyor” başlığıyla yer verdiği haberinde “Bakan refah harcamalarında 10 milyar sterlinlik yeni bir kesinti planlarken, bağımsız rapor zenginler daha da zenginleşirken, fakirlerin daha da fakirleşiyor” diyor ve böyle giderse orta sınıf diye bir tabaka kalmayacağına dair endişelere işaret ediyor.

Observer, İngiltere’de derinleşen gelir eşitsizliğinin kışkırtıcı bir analizi olarak nitelediği “Büyümeden Kim Kazançlı Çıkıyor?” adlı raporun gelirleri düşmeye mahkûm yoksul tabaka ile yaşam standartları yükselmeye devam edecek olan üst tabaka arasında giderek kutuplaşan bir ulusun karamsar resmini ortaya koyduğunu yazıyor.

BBC Türkçe

 

 

Bir cevap yazın