Kürtçe öğrenimi yasakçı zihniyeti aşamıyor!

Son yıllarda hükümetin Kürt kimliği ve Kürt dili üzerindeki yasakları gevşetmeye çalışması, maalesef yerelde bürokratik ve psikolojik barikatları aşmaya yetmemektedir.

Bunun en tipik örneği; yeni eğitim-öğretim yılında, 5. Sınıflar için “Yaşayan Diller” adı altında seçmeli dersler arasına alınmış olan Kürtçenin karşılaştığı uygulamadır. Kürtlere dönük inkâr, imha ve asimilasyoncu uygulamalardan vazgeçilmeye çalışıldığının küçük bir işareti olan Seçmeli Kürtçe, kuran dersleri, bu sefer de bazı okullarda işgüzar kadrolar tarafından engellenmektedir.

Herhangi bir ders olmaktan öte, yüz yıllık bir hak ihlalinin telafisi ve zehirlenmiş toplumsal mefkûrenin normalleşmesi için pozitif bir ayrımcılık görmesi gereken bu derslerin, öncelikle veli ve öğrencilerden kaçırılması, gizlenmesi, talepte bulunanlara yönelik yadırgayıcı tavırlarla psikolojik baskı oluşturulması, olmadı; “bu dersleri verecek öğretmenimiz yok, boşuna tercih etmeyin” denmek suretiyle talep sahiplerinin vazgeçirilmeye çalışılması, kabul edilemez bir tutumdur.

Her şeye rağmen bazı okullarda ısrarcı velilerce, dersin verilebilmesi için şart koşulan 10 kişilik öğrenci grupları oluşturulmuş olmasına rağmen, maalesef okul yöneticileri, tek tek öğrencileri malum yöntemlerce ikna ederek tercihlerinden vazgeçirmişlerdir.

Bu uygulamalar, başta eğitim-öğretim mevzuatına aykırı olduğu gibi, ülkemizde insan hakları ihlallerinin en yoğun yaşandığı bir alanda yeni hak ihlali anlamına da gelmektedir.

Başta İl Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilileri olmak üzere, ilimizin bütün yetkili ve sorumlularını bu konuda özenli ve sorumlu davranmaya çağırıyoruz. Yüz yıllık yanlışların toplumda oluşturduğu sıkıntı ve ayrışmaları sürdürmeye ve derinleştirmeye değil; en azından psikolojik barikatların kırılması adına da olsa, normalleşme yönünde katkı sunmaya çağırıyoruz.

Kamuoyuna duyurulur.

MEHMET ASLAN

Mazlumder Kayseri Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi

 

 

Bir cevap yazın