Bahçeli: Anadilde eğitim milli birliği bozar!

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Dil Bayramı nedeniyle yayınladığı mesajda ana dilde eğitim isteklerini eleştirerek, Türkçe dışındaki başka dillerin eğitim alanında yayılmasının, milli birliği çözücü ve tarihsel devamlılığı sakatlayıcı bir yanlış olduğunu savundu.  Böylece Bahçeli, Allah’ın ayetlerinden sayılan dillerin varlığını inkar politikasını sürdürmüş oldu.

Dil bilincinin sırlarına vakıf olmuş toplumların, kendi dillerini yabancı öğelerden temizleyerek milli bir ruh vermeye çalıştıklarına söyleyen Bahçeli, işleyerek ve zenginleştirerek bu kıymeti yükselttiklerini vurguladı. MHP lideri Türkçe’yi doğru kullanımı için her gayretin sarfedilmesi gerektiğini söyleyerek, Türk milletinin varlığını öncelikle diline ve dilinin gücüne borçlu olduğunu ifade etti. Bahçeli, Türkçe’nin Balkanlardan Orta Asya’ya, Mağrip’den Rusya steplerine, Türkmen ellerinden Avrupa’nın içlerine var olmasının nedeninin bu olduğunu kaydetti.

“Ana dilde eğitim ortak kültürü bozar”

Bugün Türkçe dışındaki başka dillerin eğitim alanı başta olmak üzere kabulü ve yayılmasının, en başta milli birliği çözücü ve tarihsel devamlılığı sakatlayıcı bir yanlış olduğunu savunan Bahçeli, “Ana dilde eğitim istekleri, Türkçe karşısında mevzilenmiş çevrelerin, özerklik ve farklı bir devlet amaçlarının gerçekleşmesi için seferber edilmiştir” dedi.

 

Bir cevap yazın