Clinton’dan Davutoğlu’na ‘İsrail’ ricası

ABD Dışişleri Bakanı Clinton, Ahmet Davutoğlu’ndan Türkiye ile İsrail arasındaki ilişkilerin yeniden gözden geçirilmesini istedi.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu BM 67. Genel Kurulu toplantısı için gittiği New York’ta ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton ile bir araya geldi.

Yaklaşık 1 saat süren görüşmede ağırlıklı olarak Suriye, Türkiye-İsrail ilişkileri ve Hz. Muhammed’e hakaret içeren film ele alındı.

Görüşmede Clinton’ın Davutoğlu’ndan bir ricası oldu.

Türkiye-İsrail ilişkilerinin düzeltilmesini isteyen Clinton’a Davutoğlu, Türkiye’nin Mavi Marmara baskını ile ilgili ‘özür, tazminat ve Gazze’ye ablukanın kaldırılması’ şartlarını hatırlattı.

‘MUHALİFLER GÜÇLENDİRİLSİN’

Davutoğlu, sınırın Suriye tarafındaki çatışmalardan bahsederken, Suriye muhalefetinin nasıl daha güçlendirileceği hususunda görüş alışverişi yapıldı, muhalefetin nasıl daha ön plana çıkarılması gerektiği ya da nasıl yeknesak mesajlar verebileceği üzerinde karşılıklı fikirler dile getirildi.

İki bakanın, Suriye konusunda Türkiye ile ABD arasındaki ortak çalışma grubunun toplantılarının taşıdığı öneme vurgu yaptığı görüşmede, Suriye’de Esad rejiminin halkına karşı yaptığı ”acımasız” kampanyaya son verilmesi gerektiği vurgusu da tekrarlandı.

Görüşmede ayrıca Hz. Muhammed’e hakaret içeren film ve sonrasında yaşanan olaylar da ele alındı. Clinton, filmin ortaya çıkması sonrasında bölgedeki ABD diplomatik temsilciliklerine düzenlenen saldırılarla ilgili hükümetin yaptığı çıklamalardan dolayı Bakan Davutoğlu’na teşekkür etti, ”en başından beri çok net bir tavır koydunuz” mesajını verdi.

Ntvmsnbc

 

Bir cevap yazın