Katar’dan Suriye’ye askeri müdahale çağrısı

Katar Emiri Şeyh Hamad Bin Halife el-Tani, ‘akan kanı durdurmak’ amacıyla Arap ülkelerinin Suriye’ye askeri müdahalede bulunması yönünde çağrıda bulundu.

BM Genel Kurulu’nun 67’nci dönem toplantılarında konuşan Tani, tüm imkanların seferber edildiğini ve boşa çıktığını ifade ederek, Arap ülkelerinin, ulusal, insani, siyasi ve askeri yükümlülüklerine uygun olarak müdahalede bulunmalarını ve ellerinden geleni yapmalarını önerdi.

Tani’nin bu önerisinde, 1976’da Lübnan iç savaşına son verme çabaları çerçevesinde Arap Birliği’nin bu ülkeye müdahale kararına atıfta bulunduğu, bu girişimin ‘etkili ve yararlı olduğunu’ söylediği bildirildi.

Bu arada, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nun 67’nci dönem toplantılarına katılan bakanlar, üye ülkelere tecavüzün Suriye’deki iç savaş gibi çatışmalarda silah kullanılmasına son vermek için daha fazla çaba göstermeleri çağrısında bulundu.

Hatırlanacağı üzere Suriye’ye askeri müdahale çağrısı yapan Katar’ın, Suriye rejiminin askeri ve politik kadrolarında kopmalar ve ayrılıklar yaşanması için 300 milyon dolarlık bir fon oluşturduğu basında yer almıştı.

Hürseda Haber

 

Bir cevap yazın