Erdoğan, kuruluş ruhunu çağırdı!

Başbakan Erdoğan’ın yeni bir manifestosu olacağı beklentisiyle kamuoyunda büyük önem verilen AK Parti 4. Olağan Genel Kongresi’ndeki konuşmasında hiç bir yenilik yoktu.

Başbakan Erdoğan, kongrede yaptığı konuşmasında, Türk milliyetçiliğinin, Türk-İslam sentezciliğinin, ılımlı bir Kemalizm’in ve dindar/muhafazakârlığın argümanlarını sentezledi.  

2,5 saat süren konuşmasında referans vermediği bir isim neredeyse kalmayan Erdoğan, “Bizim yolumuz Sultan Alparslan’ın, Melikşah’ın, Kılıçarslan’ın yoludur. Bizim yolumuz Osman Gazi’nin, Fatih Sultan Mehmed’in, Sultan Süleyman’ın, Yavuz Sultan Selim’in yoludur. Bizim yolumuz Gazi Mustafa Kemal’in, merhum Adnan Menderes’in, merhum Turgut Özal’ın, merhum Necmettin Erbakan’ın yoludur.” dedi

KURULUŞ RUHU!

Başbakan Erdoğan konuşmasında devletin resmi ideolojisini, kurucu kadrolarını ve siyasetini meşrulaştırmak için tüm vebali İnönü dönemi CHP’sine yükledi. “AK Parti 1920’deki Büyük Millet Meclisi ruhunu, 1923’teki kuruluş ruhunu, bugüne taşıyan partidir. AK Parti, kuruluş ruhuna tamamen aykırı şekilde otoriterleşen, militarist, vesayetçi rejimi demokrasi ile buluşturan, demokrasi ile kucaklaştıran bir partidir.” diyen Erdoğan kendilerini bir kez daha ‘muhafazakar demokrat’ diye tanımladıklarını hatırlattı.

Platform Haber

 

Bir cevap yazın