Güvenlik politikalarına devam!

Başbakan Recep Tayyip Erdoğa, AK Parti 4. Büyük Kongresi’nde Kürt sorununa ilişkin yol haritası açıklayacağını söylemişti. Konuşmasında güvenlik politikalarının devam edeceği dışında bir işaret yoktu.

Erdoğan, kongredeki konuşmasında Kürt sorununda  güvenlikçi çözümsüzlük politikilarının devam edeceğini ortaya koydu. Asker ve polisin mücadelesini tüm kararlılığı ile sürdüreceğini vurguladı. Erdoğan, “Kürt kardeşlerime sesleniyorum. 100 adım attık artık siz de bize bir adım atın. ‘Yeter artık’ diyin bunlara. Gelin bu sorunu birlikte çözelim. Şiddet ile değil siyasetle çözelim. Gelin bu sorunu ‘Terörist’ ile kucaklaşanlarla değil sizinle birlikte çözelim” sözleriyle de Kürtleri BDP’yle karşı karşıya getirme arayışlarından vazgeçmeyeceğini gösterdi.

“Türkiye’de ‘terörün’ bir piyasası oluşmuştur” diyen Erdoğan, yeniden güvenlik konseptine vurgu yaptı. Erdoğan, “Kararlılık ile mücadele ettik ancak yalnız kaldık. Kanlı piyasadan rant sağlayan içerdeki çevrelerden destek aldılar. Milli iradenin hasımlarından destek aldılar. Kimi medyadan, kimi siyasetçilerden destek aldılar” dedi. BDP’nin PKK’nin ‘kuklası’ olduğunu iddia eden Erdoğan, “CHP bize geldi. Tespitlerini yaptı. Bizde onlara gelin birlikte yapalım dedik. 3 ayı geçti halen bize dönecekler. Biz hazırız. Hazırsanız gelin. Evet diyorsanız oturup konuşacağız. Çünkü milleti aldatmaya hakkımız yok. Yapılabilecek bir şey var da yapmıyorsak hesabını veririz” dedi. Konuşmasının devamında asker ve polisi savunan Erdoğan, “Biz ‘terörün’ estiği yerleri çok iyi biliriz. Biz Ankara’dan orayı savunan değiliz. O dağları görmüş siyasetçileriz. Oradaki mücadelenin hangi koşullarda yapıldığını biliyoruz. Asker ve polisimiz orada kıyasıya bir mücadele yürütüyorlar” dedi.

“Milli birlik ve kardeşlik projesi”ni ortaya koyduklarını ileri süren Erdoğan, projelerine tahammül edilmediğini savundu. Erdoğan, projelerini devam ettirdiklerini belirterek, güvenlik güçlerinin mücadelesinin süreceğini ancak onun yanında da farklı adımlar attıklarını ve atmaya devam edeceklerini söyledi. Bölgeye yapılan ekonomik yatırımları Kürt sorunun çözümü için yapılan çalışmalar olarak sıralayan Erdoğan, sık sık konuşmalarında tekrarladığı Yüksekova ve Hakkari havalimanlarına değindi. Erdoğan, “Bunları inadına yapacağız. İnadına bunu gerçekleştireceğiz. İstediğiniz kadar araçları yakın. Bu hizmeti ertelemeyeceğiz” diye konuştu.

Emek Dünyası

 

 

Bir cevap yazın