Kapitalizmle Mücadele Dernekleri açılıyor

‘Allah, Ekmek, Özgürlük’ sloganı ile yola çıkan Anti Kapitalist Müslümanlar, İnşa Kültürevi Hüseyniye- i İrşad seminer salonunda gerçekleştirdikleri basın toplantısıyla derneğin oluşum sürecini ve hazırladıkları manifestoyu anlattılar.

Anti Kapitalist Müslümanlar adına söz alan Sedat Doğan, amaçlarının ‘Toplumun kadim değerleri ile çağımızın kronik sorunlarına eğilerek bir kardeşlik ortamı tesis etmek olduğunu’ söyledi.

‘Bütün peygamberlerin ve erdemli insanların ezilenlerin mücadelesinde boy gösterdiğine’ vurgu yapan Doğan, kendilerinin de Müslüman olarak bu mücadeleye katıldıklarını ifade etti.

İslamiyet’in sadece ibadet merkezli olarak cami cemaatinin hayatına girdiğinden yakınan Doğan,’Yoksulluğun, açlığın Allah katında büyük bir kötülük olduğunu, komşusu açken tok yatanın bizden olmadığını açığa çıkarabilecek toplumsal harekete ihtiyaç olduğunu’ dile getirdi.

“İktidarın cazibesine kapılmadan tarafımızı belli etmek istiyoruz” diyen Doğan, kendilerine neden Anti Kapitalist Müslüman dediklerini de şöyle açıkladı:

“Şöyle bir ayet vardır: “Ey iman edenler iman edenler iman ediniz”… ‘iman edene iman ediniz’ demenin sebebi ve alt yapısının bu olduğunu söylüyoruz. Müslüman zaten kapitalist olamazsa, doğalı anti kapitalistse ” Ey Müslümanlar Müslümanca hareket edin!” diyoruz. Ve böylece biz de ayeti iki kere vurgulamış oluyoruz.”

Doğan, 5 aylık bir çalışma sonucunda manifestoyu hazırladıklarını metne nihai sonucun verilmediğini, ve değişen sorunlar karşısında yeni çözümlerle metnin değişebileceğini söyledi.

İslam adına söz söyleyenler gelenek vurgularını hep geçmiş iktidarların üzerinden tanımlamadığını söyleyen Doğan sözlerini şöyle sürdürdü : ‘’ Onların yolu Orhan Gazilerin , Fatih Sultan Mehmetlerin Kanuni Süleymanların, Mendereslerin yolu olabilir. Bizim yolumuz gelenekten günümüze ezilenlerin temsilcisi olan bütün devrimci peygamberlerin öncülüğünde Ebu Zer, Şeyh Bedrettin, Pir Sultan Abdal, Nasrettin hoca, Şeyh Sait ve Ali Şeraiti’lerin yoludur.”

Doğan ,”Bu çığlık Allah’ın izniyle büyük bir zaferle sonuçlanacak” diyerek sözlerini tamamladı.

“MÜSLÜMANLARI KAPİTALİZME ALIŞTIRDILAR”

Basın açıklamasının ardından söz alan ilahiyatçı- yazar İhsan Eliaçık, Anti Kapitalist Müslümanların dernekleşme sürecine destek verdiğini açıkladı.

İslami kesimden gelen insanların Kapitalizme alıştırıldığını söyleyen Eliaçık, ”İslam tarihi boyunca ortaya çıkan fıkıh, külliyat çağımıza geldiğimizde dindar zihinleri kolaylıkla kapitaliste dönüştürdü ve hiçbir itirazları olmadı. Şuanda kendilerinin dindar ve muhafazakar olduğunu iddia eden ve bu kültürden beslenenler Türkiye’yi yönetiyor. Bu kadrolar 1994’den itibaren önce belediyeleri sonra merkezi iktidarı ele geçirerek ülkeyi yönetiyorlar.

Bu halk onlara Türkiye’nin hazinelerini teslim etti bu halk onları devletin davranışlarını değiştirsin diye Ankara’ya gönderdi. Fakat onlar devletin davranışlarını değiştirmek yerine kendi davranışlarını devletleştiriyorlar.” Dedi.

Başbakanın kongre konuşmasının bir fiyasko olduğunu söyleyen Eliaçık, ”O kadar para tantana ve gürültüye rağmen şu manifestoda ki ruh orada yoktu. Sanmayın ki Ankara’da toplanan kalabalıklar Türkiye’nin ruhunu yansıtıyor. Kesinlikle hayır! Bazen bir kişi veya bir grup azınlık gerçeği ve hakikati söyler. Bazen ülkelerin tarihinde kalabalıklar yanılır, kalabalıklar cazibenin, gösterişin ve kervanın peşinde gider. Bu kervan para, güç ve iktidarla yürüyen bir kervandır. İktidar cazibesi kimseyi yanıltmasın. Kendi elleriyle oluşturdukları bu yapı çökecektir!” Dedi.

“BU MANİFESTONUN DİLİ SOSYALİST BİR DİL DEĞİL”

Hükümetin milletin gözünü büyüleyecek şekilde siyaset yaptığını söyleyen Eliaçık, “Kamu imtiyazı kullanarak son 10 yıldır yığdıklarınızı infak ediniz yoksa ateş sizi bekliyor.” Sözleriyle hükümeti uyardı. Siyasetçi olmadığı için bir çıkarının, oy kaygısının olmadığını belirten Eliaçık, bu eleştirileri Müslüman hassasiyetiyle yaptığının altını çizdi.

Bu manifestonun kapitalizme esastan ve kökten karşı çıktığını vurgulayan Eliaçık, Kur’andan ayetlere atıfta bulunularak hazırlanan bu manifestosun dilinin sosyalist bir dil olmadığının da altını çizdi. Anti Kapitalist gençlere de tavsiyede bulunan Eliaçık: “Manifestodaki sözler çok güzel sözler ama pratiğe dökülmezse anlamı yok. Önce söylediğiniz gibi siz paylaşmalısınız, bildiğiniz gibi Allah söze değil amele bakar.” Dedi.

Adil Medya

 

 

Bir cevap yazın