Başörtülü öğrenciye hem yasak, hem tecrit!

Gaziantep Şahinbey Türktepe Ortaokulu`nda başörtüsünden dolayı tecrit edilen öğrencinin; okulun müdüründen okulun kantincisine kadar çok sayıda görevlinin hakaretine maruz kaldığı ve sistemli bir şekilde tehdit edildiği iddia edildi. Başörtülü öğrencinin okulun yönetimi tarafından dışarıya çıkmasının, kantine gitmesinin ve arkadaşlarıyla konuşmasının yasaklandığı öne sürüldü.

Başörtüsü ile okuluna devam etmek istediğini belirten Türktepe Ortaokulu 8.Sınıf Öğrencisi Sadanur Ağsu( 13) yaşadığı mağduriyeti şöyle ifade etti: “Okula gittiğim gün okul müdürü Ömer Usta, benim kolumdan tutarak `hemen başındakini çıkar yoksa odaya kitlenirsin` dedi. Ben böyle okumak istediğimi söylediğimde ise, beni alt katta bir odaya kapattı. Çantamı almak için sınıfa gitmem gerektiğimi söylediğimde de `Senin diğer öğrencilerin arasına girmen yasak, sana diğer kuralları da anlatayım: teneffüse çıkmak yasak,kantine çıkmak yasak, dışarıya çıkmak arkadaşlarınla konuşmak yasak.`dedi.”

Rehberlik Odasında Okulun Dağılımına Kadar Kilitli Olarak Tutuluyor

Ağsu, iki haftadır okula geldiği her gün rehberlik odasına kapatılarak kapının üzerine kilitlendiğini ve okulun dağılımına kadar odada tutulduğunu söyledi.

Çocuğunu okula gönderdiği günden beri kızının rehberlik odasında tecrit edildiğini belirten Nurgül Ağsu ise, “Çocuğumu tek kişilik bir odada tecrit edip üzerini kilitliyorlar. Okul müdürüne bunu neden yaptıklarını sorduğumda ise `Odada dosyalar olduğu için kilitliyoruz` dedi. Kızım yaklaşık iki haftadır eğitim alamıyor, derslere alınmıyor, teneffüse gidemiyor.” İfadelerini kullandı.

Müdür Tecrit ve Hakarette Israrcı

Bütün çabalarına rağmen çocuğunun hala tecride, hakarete ve aşağılanmaya maruz kaldığını belirten anne Ağsu, “Müdür bey yaptığı uygulamalarda ısrar ediyor; müdür beye neden bunları yaptığını sorduğumuzda yaptığında normal olduğunu söylüyor. `Bu şekilde hiçbir şekilde arkadaşlarının yanına çıkmayacak.` diyerek başörtüsünü taktığı müddetçe ayrı tutulacağını söyledi.”dedi 

İlçe Milli Eğitim Müdürü: “Daha Önce Senin Gibi Gelenleri Küfürle Gönderdik”

Çocuğunun eğitim sorunu için Şahinbey İlçe Milli Eğitim Müdürüyle görüşmeye gittiğinde ise hakaretle karşılaştığını belirten Anne Ağsu, “İlçe milli eğitim müdürü `Daha önce sizin gibi gelenleri buradan küfürle kovduk. Sizin sorunuz için bizde çözüm yok` dedi ve bana hakaret ederek dışarı çıkardı.” şeklinde konuştu.

Anne Ağsu, okul ve ilçe milli eğitim müdürlüklerinde karşılaştığı skandal sözler ve davranışlardan sonra gittiği Gaziantep İl Milli Eğitim Müdürlüğü`nde ise suçlumuamelesi gördüğünü belirterek ” İl milli eğitim müdürlüğüne gittim. Orada sorunumu milli eğitim müdür yardımcısına anlatınca orada bulunan polisi çağırarak `Bunu buradan götürüp ifadesini alın, haklarında tutanak tutun` dedi.” İfadelerini kullandı.

Öğrenci ve velisinin iddialarını sorduğumuz Şahinbey Türktepe Ortaokulu Müdürü Ömer Usta ise, “açıklamada bulunamayacağını” söyledi.

(Şefik Mert-İLKHA)

 

Bir cevap yazın