Savaş gündemde ama kimse istemiyormuş!

Akçakale’ye düşen havan topu sonrası Türkiye ile Suriye arasında siyasi ve askeri kriz tırmanırken, savaş atmosferi koyulaşsa da açıklama yapan herkes, savaş istemediklerini ve böyle bir beklentiye girilmemesini söylüyor!

Türkiye’nin çağrısı üzerine olağanüstü toplanan NATO Konseyi, saldırıyı kınadı. Türkiye’nin yanında yer alacağını belirten NATO, Suriye rejimini uluslararası hukuku bir kez daha ihlal etmemesi için uyardı.

Olayla ilgili ABD ve NATO, Türkiye’nin yanında olunduğu şeklindeki açıklamalar yaparken, Suriye’nin müttefiki Rusya, Dışişleri Bakanı Yardımcısı Gennady Gatilov aracılığıyla konuştu.

ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton ise “Bu olay aynı zamanda sadece başta kalma hırsıyla yol alan ve verdiği zarara, can kayıplarına aldırmaksızın, Suriye’nin içinde, şimdi de Suriye sınırının öteki tarafında, komşularda giderek artan bir şekilde devam eden şiddete rağmen Esad Rejimi’nin sonuna kadar yanında yer alan İran gibi ülkelerin desteklediği rejimin kendi halkına yaşattığı acılar meselesine de geliyor. Çok, çok tehlikeli bir durum. Bütün sorumlu ülkeler, Esad Rejimi’ni ateşkes yapmak, kendi halkına saldırmayı bırakmak ve ülkedeki siyasal geçişi başlatmak konusunda ikna etmek için bir araya gelmek zorunda.” dedi.

Türkiye ile Suriye arasında çatışma çıkmasını isteyen radikallerin sayısının arttığına dikkat çeken Bakan yardımcısı, ihtiyatlı davranılması mesajı verdi ve NATO’yu uyardı: “Askeri müdahale, sığınma kampları ve benzeri oluşumlara karşıyız.”

Başbakanlık Müsteşar Yardımcısı İbrahim Kalın da ‘Türkiye, Suriye ile savaş istemiyor. Ama sınırlarını korumaya ve gerektiğinde cevap vermeye de muktedirdir.’ dedi.

Platform Haber

 

Bir cevap yazın