Suriye’ye müdahale tezkeresi çıktı

Suriye tarafından atılan bombanın, Şanlıurfa’nın Akşakele ilçesinde 5 can alması üzerine Türkiye, Suriye’deki bazı hedefleri sabaha kadar aralıklarla devam eden top atışlarıyla vurdu. Hükümet ise krizi fırsat bilerek Suriye için tezkere çıkardı!

Saldırı sonrası Başbakan Erdoğan, Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Başbakan Yardımcıları Beşir Atalay, Bekir Bozdağ, İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin ve Adalet Bakanı Sadullah Ergin ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel ile Başbakanlık Resmi Konutu’nda bir araya geldi.

Başbakanlık resmi konutta yaklaşık 3,5 saat süren zirve sonunda tezkere haberi geldi ve Suriye’ye sınır ötesi operasyon tezkeresi Bakanlar Kurulu’nda imzaya açıldı. 

Başbakan Erdoğan’ın imzasının olduğu tezkere’de “…Hudut, şumul, miktar ve zamanı hükümetçe takdir ve tespit edilmek kaydıyla, TSK’nın yabancı ülkelere gönderilmesi ve görevlendirilmesiyle, bununla ilgili gerekli düzenlemenin hükümet tarafından belirlenecek esaslara göre yapılması için 1 yıl süreyle izin verilmesini Anayasa’nın 92. maddesi uyarınca arz ederim.” ifadelerine yer veriliyor.

TBMM’de yapılan kapalı oturum sonrasında 320 oyla kabul edildi. CHP ve BDP’nin hayır oyu verdiği Suriye tezkeresinde 129 red oyu çıktı.

AK Parti, tezkereyle ilgili olarak “Kimseyle savaşacak niyetimiz yok. Bu sadece caydırıcı olması için alınması gereken bir karar” yaklaşımını savunuyor.

Platform Haber

 

 

 

 

Bir cevap yazın