Sınırdaki gerginlik son derece tehlikeli

BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon, Türkiye-Suriye sınırındaki karşılıklı top atışlarının ve Suriye’deki iç savaşın Lübnan üzerindeki etkisinin “son derece tehlikeli” olduğunu söylüyor.

Suriye’deki gelişmelerin “tüm bölge istikrarı için ciddi riskler taşıdığını” belirten Ban, Fransa’nın Strasbourg kentinde düzenlenen Dünya Demokrasi Forumu’ndaki konuşmasında şu ifadeleri kullandı:

“Suriye’deki durum önemli ölçüde kötüleşti. Suriye’nin komşularının ve bütün bölgenin istikrarına ciddi riskler oluşturuyor. Suriye-Türkiye sınırındaki zıtlaşmanın kızışması ve krizin Lübnan’a etkisi son derece tehlikeli.”

Ban Ki-moon ayrıca, kış yaklaşırken sayıları 300 bini aşan Suriyeli mülteciler için yardım çağrısı yapıyor.

Suriye hükümetine ve muhalefet güçlerine silah naklinin devam etmesi de BM Genel Sekreteri’ni kaygılandırmaya devam ediyor.

Silah nakline karşı uyarı

AFP’nin haberine göre, Ban Ki-Moon, Suriye’de yaklaşık bir buçuk yıldır güvenlik güçleriyle isyancılar arasında devam eden çatışmaları, “küresel çapta dallanıp budaklanan bölgesel bir facia” olarak nitelendiriyor.

Suriye’deki Beşşar Esad yönetimine ve muhaliflere silah aktarılmaya devam edilmesinden “derin kaygı duyduğunu” söyleyen Ban, “Silah sağlayan ülkelerden, bir kez daha, buna son vermelerini istiyorum” diyor.

AP’nin aktardığına göre Ban çağrılarına, “şiddetin son bulmasını ve krizden çıkış için siyasi çözüme yönelinmesini” de ekliyor.

BBC Türkçe

 

 

 

Bir cevap yazın