AB’den TR’ye dikkat çeken eleştiriler!

AB Komisyonu, aday ülkelerle ilgili yıllık ilerleme raporlarını yayımladı. Raporda Türkiye’Deki artan ifade özgürlüğü ihlallerinin “ciddi kaygı” yarattığı belirtildi.

Avrupa Komisyonu’nun, Türkiye’nin son bir yılda AB yolunda attığı adımları ve eksikliklerini değerlendirdiği 2012 İlerleme Raporu’nda artan ifade özgürlüğü ihlallerinin “ciddi kaygı” yarattığı belirtilirken medya özgürlüğü pratikte daha da kısıtlandı” eleştirilerine yer verildi.

İlerleme Raporu’nda Kürt sorununa ilişkin yazan veya üzerinde çalışan yazarlar, akademiyseler ve gazeteciler haklarında çok sayıda dava açıldığına, çoğu terörizm ile ilgili suçlamaların nedeniyle 2 bin 800’den fazla öğrencinin tutuklu olduğuna vurgu yapılıyor.

Yargı süreçlerine ilişkin eleştirilere de yer verilen raporda, Balyoz ve Ergenekon hakkında savunma hakları, uzun tutukluluk süreleri ve aşırı derecede uzun ve geniş kapsamlı iddianamelerle ilgili kaygıların sürdüğü belirtilerek, “Tüm bunlar bu davaların meşruluğuyla ilgili kamuoyunun sorgulamasının önemli ölçüde artmasına neden oldu” ifadeleri kullanıldı.

Kürt sorunu meydan okuyor

Avrupa Birliği Komisyonu, Türkiye’ye ilişkin 2012 İlerleme Raporu’nda Kürt sorunu, “Türk demokrasi için hala kilit bir meydan okuma” olarak niteleniyor.

‘Uludere konusu da güven zedeledi’

2012 İlerleme Raporu, askeri uçaklarca gerçekleştirilen operasyon sonucunda 34 sivilin hayatını kaybettiği Uludere olayına değinirken de “Olaylar ile ilgili şeffaf bir kamu soruşturmasının olmaması da güveni zedeledi. Siyasi sorumluluğu tartışılmadı” değerlendirmesine yer veriyor.

KCK’ye karşı soruşturmalarda hukuk üstünlüğüne saygı gösterilmesi ve Uludere operasyonu konusunda “etkin ve şeffaf” bir soruşturmanın yürütülmesi için gerekenlerin yapılması istendiği raporda “Anayasa’yı gözden geçirme çalışmaları, başta Kürt sorunu olmak üzere, Türkiye’de uzun bir süreden beri devam eden bazı sorunları çözüme yönelik bir fırsat sunuyor” denildi.

‘Aleviler ayrıcıklarla karşı karşıya’ 

Avrupa Komisyonu, bugün yayınladığı 2012 İlerleme Raporu’nda, 2009 yılında yapılan Alevi açılımının somut bir devamının olmadığına vurgu yaparak, Alevilerin ayrıcılıklarla karşı karşıya kaldığına dikkat çekti.

‘Cari açık hâlâ büyük, ekonomi kırılgan’ 

Avrupa Komisyonu Türk ekonomisine ilişkin gelişmeleri de değerlendiriyor. Raporda cari açığın azalmakla birlikte büyük olmayı sürdürdüğüne dikkat çekilirken büyük dış dengesizlikler nedeniyle ekonominin yeni küresel finansal şoklara karşı kırılgan olmaya devam ettiği vurgulanıyor.

Avrupa Komisyonu, 2011 yılında yüzde 10’a tırmanan cari açığın GSYH’ya oranının 8.5’e kadar indiğini kaydettiği raporda şu görüşlere de yer veriyor:

“Ekonomideki yavaşlama ile enerji ve gıda fiyatlarındaki düşüşler dikkate alınırsa cari açığın, önümüzdeki aylarda daha da gerilemesi bekleniyor ancak dış ekonomik koşullarda beklenen kötüleşme, ihracat gelirlerindeki artışın sürdürülmesini zorlaştırabilir.”

Kaynak: T24

 

 

 

Bir cevap yazın