Moro’da özerklik barış getirdi

Filipinler hükümeti ile Moro İslami Kurtuluş Cephesi (MILF) arasında uzlaşılan taslak barış anlaşması imzalandı.

Anlaşmanın imzalanmasından önce başkanlık sarayına ilk defa helen MILF lideri Murad İbrahim ile Filipinler Devlet başkanı Benigno Aquinio birbirlerine karşılıklı hediyeler takdim etti.

Murat İbrahim, cumhurbaşkanına verdiği geleneksel Müslüman gonga vurarak “İşte bu barışın sesi.” dedi.

Anlaşma kapsamında Mindanao’da kurulacak yeni özerk bölge, orada yaşayan Moro’ların adına uygun olarak Bangsamoro olacak.

Moro müslümanları özerk bölgelerinde geniş yetkilere sahip olacak.

2015 yılına kadar yeni bir yapı oluşturacak bir yasa taslağını hazırlamakla görevli olan 15 üyeli Geçiş Komisyonu kurulacak. Bir yıl içinde geniş kapsamlı bir barış anlaşması hazırlanacak.

Anlaşma Bangsamoro liderlerine daha fazla siyasal ve ekonomik yetkiler verilmesini, asayişin sağlanması görevinin de aşamalı olarak ordudan yerel polise devredilmesini öngörüyor.

Anlaşma ile çoğunluğu Müslüman 120 binden fazla kişinin ölümüne yol açan 40 yaşındaki çatışmanın sona ermesi umud ediliyor.

Anlaşmanın bazı Morolu gruplar ve ülkedeki Katolik işadamları tarafından tepki çekebileceği, ancak Filipinler devlet başkanının seçim kampanyasının en önemli başlığını oluşturan barış için kararlı davranacağı belirtiliyor.

Dünya Bülteni

 

 

 

Bir cevap yazın