Asker Hakları Raporu’nda acı gerçek

Zorunlu askerlik sırasında yaşanan hak ihlallerinin ele alındığı bir rapor hazırlandı.

Askerhaklari.com internet sitesine yapılan başvurulardan yola çıkılarak hazırlanan ve Kıbrıs’ta askerliğini yaparken “disco” tabir edilen disiplin koğuşunda gördüğü işkence neticesinde hayatını kaybeden Uğur Kantar’a adanan rapor, dayak, hakaret ve şüpheli ölümlerin hız kesmeden devam ettiğini ortaya çıkardı. Rapora göre, her üç askerden biri dayak yiyor, ikisi hakarete uğruyor. 1 ocak- 1 ekim 2012 arasında kışlada şüpheli şekilde yaşamını yitiren asker sayısı ise 32.

Siteye gelen 432 başvurudan yüzde 48′inin hakaret, yüzde 39′unun dayak, yüzde 16′sının aşırı fiziksel aktiviteye zorlama, yüzde 15′inin yeterli sağlık hizmeti alamama, yüzde 13′ünün tehdit, yüzde 9′unun orantısız cezalar, yüzde 5′inin şahsi işine koşturma, yüzde 4′ünün uykusuz bırakma, yüzde 4′nün ise devrecilikten oluştuğu vurgulandı. En çok hak ihlali başvurusunun geldiği kentler ise Ankara, Kıbrıs, İzmir, İstanbul, Çanakkale ve Tekirdağ. 1 Ocak 2012-1 Ekim 2012 tarihleri arasında kışlada şüpheli ölüm-intihar olarak kayıtlara geçen 32 vaka var.

Milli Savunma Bakanlığı tarafından geçen mayısta açıklanan resmî rakamlara göre de son 22 yılda tam 2 bin 221 asker intiharı yaşandı. Raporun öneriler bölümünde ise bu korkunç tablonun ortadan kaldırılması için ne tür önlemler alınması gerektiği üzerinde duruldu. MGK, askerî mahkemeler, disiplin mahkemeleri, Askerî Yargıtay ve AYİM’in anayasal kurumlar olmaktan çıkarılması bunlar arasında. Raporda profesyonel askerliğin çözüm olarak görüldüğü de belirtildi.

Hüseyin İSTEMİL

Taraf

 

Bir cevap yazın