İran ambargosu hastaları vuruyor

İran’a Batılı ülkeler tarafından uygulanan ambargo nedeniyle kanser ve MS hastaları başta olmak üzere yüzbinlerce hastanın ilaç sıkıntısı yaşadığı bildirildi.

Ülkedeki kanser hastalarına yardım için kurulan Özel Hastalıklar Yardım Vakfı adlı kuruluşun başkanı Fatma Haşemi yaptığı açıklamada ülkede 6 milyon kadar hastanın batılı ülkelerin uyguladığı ambargo nedeniyle ilaç sıkıntısı çekmeye başladığını söyledi.

Ambargo nedeniyle ülkede döviz işlemlerinde zorluk yaşandığını ve ilaç ithalatının güçleştiğini ifade eden Haşemi, kanser ve MS hastalarının özel ilaçları yurtdışından getiremediğini söyledi. İran parasının ambargo sonucu değer kaybetmesi nedeniyle ilaç almaya çalışanların yükleri oldukça artmış durumda.

İran’a yönelik ambargonun insani olmayan sonuçları Birleşmiş Milletleri de harekete geçirdi. BM Genel Sekreteri bu ay başında Güvenlik Konseyi’ne üye ülkelere gönderdiği bir mektupta İran’a yönelik ambargonun İran halkına zarar verecek şekilde olmaması gerektiği kaydedilerek bunun için önlem alınmasını istedi.

İlke Haber

 

 

 

Bir cevap yazın