Türkiye’nin Suriye politikasında arayış var

Suriye konusunda izlediği politikalarla gerek kriz öncesi gerekse kriz sonrası dikkat çeken ve eleştiri toplayan Ankara hariciyesinin, beklediği dış müdahalenin gerçekleşmemesi ve Esad rejiminin devrilmesine dönük hesapların zamana yayılması sonucunda yeni bir arayışa girdiği son günlerde sık gündeme getiriliyor.

Konuyla ilgili bir değerlendirme yapan Milliyet yazarı Sami Kohen de, son dönemde belirginleşen bu arayışı köşesinde şöyle yorumlamış: “Ankara bir yandan Suriye’ye karşı “güç politika”sını sürdürürken, diğer yandan da son zamanlarda barışçı çözüm arayışlarına katılmak istediğine dair sinyaller veriyor.

Bu bağlamda son iki gelişme dikkati çekiyor: Biri, hükümetin BM-Arap Birliği özel temsilcisi Lahdar Brahimi’nin arabuluculuk girişimlerine verdiği destek. Diğeri de, Başbakan Erdoğan’ın, İran Cumhurbaşkanı Ahmedinecad ile yaptığı görüşme.

Ankara ile Tahran arasındaki soğukluk ortamında Bakü’de gerçekleşen bu görüşmeden, sürpriz bir sonuç çıktı: İki taraf, sorununun barışçı çözümü için bir mekanizmanın kurulması konusunda prensip anlaşmasına vardı. Bu mekanizma Türkiye ve İran ile birlikte üçüncü bir bölgesel ülke olarak Mısır’ı veya Rusya’yı kapsayacak.

Hükümet böyle bir düzenlemeyi kabul etmekle, her ne pahasına olursa olsun Esad’ı devirmeyi hedefleyen politikasını daha esnek hale getirmiş ve Esad’ın hamisi olan İran’la ortaklaşa hareket etmeyi kabul etmiş oluyor.

Bu prensip mutabakatı nasıl ve ne ölçüde hayata geçirilebilir bilmiyoruz. Ancak bu olay, hükümetin yukarıda saydığımız sıkıntılara yol açan politikasında yeni bir ayar yapmayı ciddi şekilde düşündüğünü gösteriyor.”

Kaynak: Milliyet

 

 

Bir cevap yazın