Estelle’ye nasıl saldırdılar?

Gazze’ye yardım götüren Estelle gemisindeki Yunan milletvekilleri, İsrail askerlerinin müdahale sırasında kendileri de dahil olmak üzere yolculardan çoğuna elektro şok verdiğini söyledi.

Yunanistan’daki ana muhalefet partisi Radikal Sol Koalisyon milletvekilleri Vaggelis Diamantopulos ve Dimitris Kodelas dahil gemide bulunan 5 Yunan vatandaşı, olayla ilgili çektikleri görüntüleri Atina’da basınla paylaştı.

İsrail askerlerinin helikopter ve botlarla gelerek gemiye çıktıklarını anlatan Kodelas, şunları söyledi:

“Gemiye çıkmamaları için silahla değil, vücutlarımızı siper ederek karşı çıkmaya çalıştık. Gemiye onlara vermeyeceğimizi, bu yaptıklarının yasal olmadığını ve uluslararası sularda bulunduklarını onlara ilettik. Gemide yardım malzemesi taşıdığımızı da söyledik.

Bu konuşmalardan sonra İsrail askerleri yolcuların çoğuna elektro şok verdiler. Bu yolcuların içinde iki Yunan milletvekili olarak biz de bulunuyorduk. Sonra bizi bir köşeye çekip gemiyi ele geçirdiler.”

“Geminin Silahsız Ele Geçirildiği Yalan”

Vaggelis Diamantopulos da “İsraillilerin gemiyi silahsız ele geçirdiği açıklamaları yalan. Elimizde bunları kanıtlayan videolar var. Operasyon çok geniş çaplıydı. Dört donanma gemisi, çok sayıda zodiac botu vardı” dedi.

 Diamantopulos, şöyle konuştu: 

“Köprüye çıktıklarında 4-5 kişi birkaç defa elektro şok vererek beni etkisiz hale getirdi. Sonra beni yerde sürüklediler ve İsrail askerlerinin içinde kayboldum. Can yeleğimden çektiler, neredeyse nefessiz kaldım. Beni geminin ön tarafına sürüklediler.” (HABER5)

 

Bir cevap yazın