Eylemler bayramda da sürdü

Adalet ve Özgürlükler Platformu bileşenleri, mücadelelerine Kurban Bayramı’nda da devam etti. Sakarya, Ankara, Konya ve Akyazı da haftalık eylemlerini yapan başörtüsü platformları, “hak ve adalet direnişle gelecek” mesajı verdiler.

Sakarya Adalet Girişimi Başörtüsü Platformu 8. yıl eylemlerinde, Kurban Bayramı’nda yapılan 373. hafta basın açıklamasıyla devam etti.

Ankara İnanç Özgürlüğü Platformu 351. hafta eylemini gerçekleştirerek ümmetin bayramdaki bölünmüşlüğünü eleştirdi.

Akyazı Adalet ve Özgürlükler Platformu ise 299. hafta basın açıklamasını yaptı.

SAKARYA’DA 373. HAFTA

Sakarya Adalet Girişimi bileşenlerinden Vahdet Vakfı Sakarya Temsilciliği adına yapılan açıklamayı Derda Şanalmış okudu. Şanalmış, Türkiye’de sivil halka dönük saldırıların ve devam eden çatışma ortamının masum insanların hayatını olumsuz yönde etkilemesini eleştirirken, Müslüman halkların bu bayramı da acı ve burukluk içinde geçirdiğini belirtti. Şanalmış, “Suriye ve halkı Müslüman olan birçok ülkede dehşet verici katliamlara şahit oluyoruz. Yine Arakan’da yüzlerce ev ateşe verildi, köyler boşaltıldı. Gün geçmiyor ki onlarca, hatta yüzlerce masumun hunharca katledildiği haberi gelmesin… İslam âleminin Kurban Bayramı’nı idrak ettikleri şu günlerde, insanlığa düşen, bu katliamlara bir son verilmesi yönünde ciddi girişimlerde bulunmak, uluslar arası caydırıcı etkin politikalar üreterek bu zalimlere engel olmaktır.” dedi.

Sakarya Adalet Girişimi Başörtüsü Platformu adına yapılan 373. hafta basın açıklamasında Derda Şanalmış, dünyada yaşanan katliamlara karşı sivil toplum kuruluşları olarak gereken tepkiler göstermesi, mazlum ve masum insanlara sahip çıkması çağrısı yaparken, İslam ülkelerinin bayram takviminde ayrı düşmesine de değinerek “Kan ve barut kokan bir dünyada halkımız ve halkı Müslüman olan ülkeler, yine bu bayramda da bölündü. Mekke-i Mükerreme’deki hacılarımızla aynı günde bayram yapamadı. Arzumuz tüm Müslümanların aynı anda bayramlarda buluşmaları, gerçek bayramları idrak edebilmeleridir.” dedi. Basın açıklaması “Yurdumuzun değişik bölgelerinde sel felaketlerinden etkilenen vatandaşlarımıza geçmiş olsun diyor, selde ölenlerin aile ve yakınlarına baş sağlığı dileklerimizi iletiyoruz. Tevhid’in, adaletin ve özgürlüğün hakim olduğu bir dünyada gerçek bayramlara kavuşmak dileğiyle bayramınızı tebrik eder, hepinize teşekkürlerimizi iletiriz.” sözleriyle son buldu.

ANKARA DA EYLEM VARDI

 Ankara İnanç Özgürlüğü Platformu da  351. hafta eylemini gerçekleştirdi.

Vahdet Vakfı’ndan Muhittin Demir’in okuduğu açıklamada “Gün geçmiyor ki onlarca, hatta yüzlerce masumun hunharca katledildiği haberi gelmesin… İslam aleminin Kurban Bayramı’nı idrak ettikleri şu günlerde, insanlığa düşen, bu katliamlara bir son verilmesi yönünde ciddi girişimlerde bulunmak, uluslar arası caydırıcı etkin politikalar üreterek bu zalimlere engel olmaktır. Devletler olarak, gerektiğinde sivil toplum kuruluşları olarak gereken tepkiler gösterilmeli, mazlum ve masum insanlara sahip çıkılmalıdır. Gerçek bayramlar, ancak yeryüzünden zulüm kaldırıldığında kutlanabilecektir.” denildi.

AKYAZI’DA 300’E 1 KALDI

Akyazı Adalet ve Özgürlükler Platformu, 299. hafta basın açıklamasını yaptı.

Açıklamayı Mazlumder Akyazı Şube Başkanı Mahmut Alemdar okudu.

Alemdar şöyle konuştu:

Bu topraklar üzerinde yaşayan dindar insanlara karşı darbeler yaparak cuntacı zihniyetle ‘yaşamayı zindan’ edenlerin yargılanmasından rahatsızlık duyanlara soruyoruz?

İrtica nedir, irticacı kimlere denir? Tanımlamasını dahi açıklamaktan aciz olanlara da soruyoruz. Her ay yapılan MGK toplantılarında irtica en büyük tehlikedir deyip terör örgütüyle Müslüman halkı aynı kefeye koyma hastalığı nereden bulaştı?

Daha dün 28 Şubat Post Modern darbesiyle, öncelikle meşru olan Refahyol hükümetini gayri meşru yollarla devirdiniz. Ardından da hiç vakit kaybetmeden;

1- Kamusal alan yalanlarıyla başörtüsünü yasakladınız.

2- İHL orta kısımlarını kaldırıp katsayı zulmü ile İHL öğrencilerine ikinci sınıf muamelesi yaptınız.

3- Yaş sınırlaması getirip Kur’an kurslarını kapattınız.

4- Kurumlarda görev yapan dindar insanları irticacı diye fişlediniz.

5- Anadolu iş adamlarını yeşil sermaye deyip ticari hayatlarını bitirdiniz.

6- Çok sayıda insanı, gazeteciyi, araştırmacıları, yazarları irticaya destek veriyor diye tutuklatıp işkence yaptınız.

7- Yaş kararlarıyla ailesi dindar, başörtülü ve içkili toplantılara katılmıyorlar diye subay astsubayları ihraç ettiniz.

İnsan hak ve hürriyetlerine yasak getirerek zulümlerinizi işkencelerinizi vicdansızca mütedeyyin insanlara uyguladınız.

Kamuda başörtüsüne kısmi de olsa serbestlik yerine kesin ve adaletli çözümler üretilmelidir. Kamusal alanı yalanı ile insanları yıllarca zulmettiler.

Komşumuz Suriye’de kısmi ateşkes ilan edilmesine rağmen diktatör beşer Müslüman halkı katletmeye devam ediyor. Suriye’de öldürülen insanlara seyirci kalan halkları ve idarecileri kınıyoruz. Allah C.C. tüm insanlığı diktatörlerden korusun Amin.”

KONYA DA MEYDANDAYDI

Konya İnanç Özgürlükleri Platformu, tevhid, adalet ve özgürlük mücadelesine Kurban Bayramı’nda da devam etti.

Platform mensupları Kayalıpark’ta 363. kez bir araya gelerek, Türkiye’de ve dünyada yaşanan gelişmelere kayıtsız kalmadılar.

PLATFORM HABER

 

 

Bir cevap yazın