Suriyeli muhalifler Cenevre Mutabakatı’na karşı

Özgür Suriye Ordusu, Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad ve muhaliflerin uzlaşısına dayalı bir geçiş hükümetinin oluşturulmasını öngören Cenevre Mutabakatı’nı kabul etmediğini açıkladı.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi daimi üyesi beş ülke, Arap Birliği’nden üç ülke ve Türkiye’nin dışişleri bakanları, İsviçre’nin Cenevre kentinde Haziran sonunda biraraya gelerek, Suriye’de geçiş yönetiminin oluşturulmasına ilişkin ortak kararlar almıştı.

Buna göre geçiş yönetimi, rejimin ve muhaliflerin ortak rızalarına dayalı biçimde oluşturulacaktı. Ancak geçiş yönetiminde Esad’in görevine devam edip etmeyeceği konusu anlaşmazlığa neden olmuştu. 

Özgür Suriye Ordusu Siyasi Danışmanı Bessam Dade, AA’ya yaptığı açıklamada,”Suriye’de Esad sonrası yeni hükümetin uluslararası bir kararla teşkil edilmesi, mezhepçi ayrım doğrultusunda isimlerin dayatılması ve Suriye’nin mezhep esasına göre bölünmesi anlamına gelir. Kabul görecek tek çözüm, geçiş hükümeti üyelerinin Suriye Ulusal Konseyi tarafından belirlenmesidir” dedi.

Suriye Devrim Konseyi Başkanı Heysem Malih ise hükümeti halkın belirleyeceğini vurgulayarak, ”Geçiş hükümeti, Suriye krizi için çözüm yoludur. Ancak muhaliflerin birleşmeleri gerek” dedi.

ÖLÜMLER DEVAM EDİYOR

Suriye’de ise tansiyon düşmüyor. Ülkede, dün, 81 kişi hayatını kaybetti.

İlk saldırı haberi ülkenin batısındaki Hama kentinden geldi. Suriyeli muhalifler, Hama’nın Ziyara köyündeki kırsal kalkınma bürosunu hedef aldı. Bombalı araçla gerçekleştirilen saldırıda onlarca asker ve Esad yandaşı öldü. Saldırıyı radikal İslamcılardan oluşan El-Nusra cephesinin gerçekleştirdiği belirtiliyor.

Başkent Şam’da ise bomba yüklü bir aracın patlaması sonucu sokaklar savaş alanına döndü. Saldırının adresi, ağırlıklı olarak Esad yandaşlarının yaşadığı Mezze mahallesi oldu.

Saldırı 10’dan fazla can aldı, evler ve sokaklar harebeye döndü.

İdlib’de ise hava operasyonu sonucu onlarca muhalifin öldüğü belirtiliyor.

ÜLKE DIŞINDAKİ MUHALEFETE TEPKi

Suriye’de Şam rejimine karşı savaş veren Esad karşıtları ise ülke dışındaki muhaliflere tepkili.

Bazılarına göre Suriye’den kaçanlar, korkak ve sadece Esad sonrası dönemde elde edecekleri mevkileri düşünüyorlar.

Cephedeki muhaliflerin hedefinde özellikle ordundan ayrılarak Türkiye’ye sığınan eski askerler var. 

Ülke dışındaki muhaliflerin ülkenin kaderinde söz sahibi olamayacağı belirtiliyor.

Tepkili muhalifler saf değiştirenleri ikiye ayırıyor. Birincisi, Suriye’de kalıp savaşanlar, diğeri de Türkiye’de lüks otellerde kalanlar. 

Onlara göre ülkeden kaçanlar ve muhaliflerin bölünmesi nedeniyle İslamcıların etkisi de gün geçtikçe artıyor.

NTVMSNBC

 

 

 

Bir cevap yazın