Roboski Raporu failleri gizleyecek!

Meclis Uludere Komisyonu Başkanı İhsan Şener açıkladı: “Raporumuzda, istihbaratı ve vur emrini kimin verdiği olmayacak. Bu bir hatadır, kazadır.”

Şırnak’ın Uludere İlçesi’nde 28 Aralık 2011’de 34 sivilin öldürülmesinin üzerinden yaklaşık 11 ay geçti. Katliamı aydınlatmak için TBMM İnsan Hakları Komisyonu bünyesinde kurulan Uludere Alt Komisyonu ise aylardır bir rapor hazırlayamadı. TBMM’nin 1 ekimde yeni yasama yılına başlamasının ardından yaptığı toplantıda katliama ilişkin raporun mevcut bilgilerle yazılması yönünde karar alan komisyon 14 kasımda yeniden toplanacak.

Yıl sonuna kadar yazımının süreceği belirtilen rapor hakkında Taraf ’a konuşan Komisyon Başkanı AKP’li İhsan Şener, sürecin bu denli uzamasının nedenini “eksik bir şey bırakmamak” sözleriyle açıkladı.

Şener, bu kapsamda belli kurumlarla yazışmaların yaşandığını bunlardan çeşitli bilgi ve belgeler talep edildiğini bu nedenle sürecin uzadığını aktarırken buna rağmen yıl sonunda açıklanması beklenen raporda “çok sayıda eksik” olacağını dile getirdi.

Katliam için “Bu bir hatadır, kazadır” diyen Şener, “İdari, istihbari ve güvenlik hiyerarşisinde bir takım eksiklikler var. Bunları raporda dile getireceğiz” dedi. İlgili kurumlarla yazışmalar yaptıklarını belirten Şener, şunları söyledi: “Biz gelen bilgiyle yetinmek zorundayız. Raporda istihbaratı kimin verdiği, emri kimin verdiği sorularının yanıtları olmayacak. Bir merkezi kusurlu ilan etmekten uzağız.”

Taraf

 

Bir cevap yazın