Cumartesi Anneleri’nden 400. eylem

Cumartesi Anneleri, faili meçhul saldırılar ve gözaltında kaybedilen çocukları ve yakınlarının akıbetini öğrenmek ve sorumluların cezalandırılmasını talep etmek için 400. kez İstanbul Galatasaray Meydanı’nda toplandı.

Cumartesi Anneleri ile onların yanında eylem yapan babalar ve kardeşler, ilk eylemlerinden 17 yıl sonra hâlâ öğrenemedikleri çocuklarının, eşlerinin, kardeşlerinin akıbetlerini bilmek istiyor.

Güvenlik gerekçesiyle yapılan çeşitli operasyonlarda, gözaltılarda ya da gözaltı sonrasında kaybolan ve bir daha haber alamadıkları yakınlarının bulunmasını isteyenler, 400. kez Galatasaray Meydanı’nda toplandı.

Ellerinde kayıp yakınlarının fotoğrafıyla Galatasaray Meydanı’ndan toplanan gruba siyasetçiler, gazeteciler ve vatandaşlar destek verdi.

1995’ten bugüne…

İlk eylemlerini 27 Mayıs 1995’te yapan Cumartesi Anneleri, izleyen 400 hafta boyunca İstanbul Galatasaray Meydanı’nda her cumartesi oturma eylemi yaparak yakınlarının bulunmasını istediler ve “meçhul” katilleri protesto ederek Türkiye’de karanlık derin güçlere karşı mücadelenin en önemli simgelerinden biri oldular.

13 Mart 1999’a kadar her Cumartesi günü Galatasaray Meydanı’nda kaybedilenlerin fotoğraflarıyla 400 hafta aralıksız oturma eylemi yapan anneler, 28 Şubat sürecini izleyen günlerde oturma eylemine ara verdiler ve Ergenekon davası sürecinde yeniden eylemlerine başladılar.

400. defa yine Galatasaray Lisesi önünde

400. haftada 31 yıl önce polisler tarafından gözaltına alınan ve bir daha kendisinden haber alınamayan Cemil Kırbayır’ın öyküsü dinlendi.
Cemil Kırbayır’ın kardeşi Mikail Kırbayır, kardeşinin işkencede öldürüldüğünü belirterek, “Amacımız Parlamento’ya gitmekti. Parlamento’da siyasi partilerle görüştük. Dedik ki; ‘Bizler kayıp yakınları, bizler yüreğimizi kaybedenler insanlar olarak buradayız. Adaleti, vicdanı, ahlakı arıyoruz. Adaleti arıyoruz çünkü hiçbir bağımsız yargının kararı olmadan evlerinden, işlerinden alındı. Gözaltında kaybedildiler. Vicdanı arıyoruz. Çünkü bizim insanlarımızı eli, gözü bağlı çırılçıplak hayatına son verdiler. Ahlakı arıyoruz çünkü, ahlaksızca yok ettikleri insanları cesetlerini de yok ettiler. 12 Eylül’ün getirmiş olduğu bu zindanı kaldırmak istiyorsanız siz yasama organısınız, engel 12 Eylül anayasası ve onun getirdiği kanunlar, tüzükler ise siz lütfen bunları ortadan kaldırın.’ 30 yıl boyunca firar etti diye yalan söyledikleri Cemil Kırbayır işkencede öldürüldü ve cesedi de kaybedildi. Bütün gözaltında kalanların sonu aynıdır” dedi.

Ufkumuz / Cnntürk

 

Bir cevap yazın