Bir haftalık insanca yaşam ücreti!

Türk-İş’in hesaplamasına göre, Kasım ayında 4 kişilik bir ailenin açlık sınırı geçen aya göre değişim göstermeyerek 958 TL ve yoksulluk sınırı 3 bin 121 TL oldu.

Türk-İş, Kasım ayı açlık ve yoksulluk sınırı araştırmasının sonuçlarını açıkladı.

Buna göre, dört kişilik bir ailenin açlık sınırı olarak bilinen, sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken gıda harcaması tutarı 958,03 lira oldu.

Gıda harcaması ile birlikte giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer harcamaların toplam tutarı (yoksulluk sınırı) ise 3 bin 120,61 lira oldu.

Açlık ve yoksulluk sınırında geçen yıla göre herhangi bir değişim olmadı.

Önceki aya göre fiyat artışı olmamasına karşın, son bir yılda mutfağa gelen ek yük 31 lira oldu. Ailenin yaşam maliyeti ise bir önceki yıla göre 102 lira arttı. Önceki yılın aynı döneminde açlık sınırı 927 lira ve yoksulluk sınırı 3 bin 18 lira olarak hesaplanmıştı.

Gıda enflasyonunda 12 ay itibariyle artış oranı yüzde 3.39 oranında gerçekleşti. Yıllık ortalama artış oranı ise yüzde 6.71 olarak hesaplandı.

Türk-İş, asgari ücretin halen 739,79 lira olduğuna dikkat çekerek, dört kişilik bir ailenin yapması gereken aylık harcama tutarının ele geçen asgari ücretin dört katından fazla olduğunu belirtti.

Dört kişilik bir ailenin geçimi için ele geçen aylık 773 liralık asgari ücretle sadece “bir hafta” insan onuruna yakışır geçim şartları sağlanabileceğinin belirtildiği araştırmada, yapılacak “enflasyon artışı kadar ücret zammı”nın var olan yoksulluğun sürdürülmesi anlamına geldiğine dikkat çekildi.

EmekDünyası.Net

Bir cevap yazın