Kemalist zihniyetin yapamadığını yaptılar

“Başını örtmek bu ülkede yine yasaklandı” diyen Kavakçı “Bu, şu ülkede Kemalist zihniyetin yapamadığını yapmaktır. Onların bıraktığı yerden devam etmektir. Ecevit’in taşıdığı meşaleyi Ömer Dinçer’e devretmesidir. Bu nasıl bir şeydir?” diye sordu.

İşte Kavakçı’nın Yeni Akit’te yayınlanan o yazısı…

“Rezalet!

Başka bir sözle, sözcükle ifade edilebilir mi? Durumu daha iyi tasvir eden başka bir sıfat olabilir mi? Belki korkunç. Veya vahim. Sözün bittiği bu yerde hükümetin ne yapmak istediğini anlayamaz durumdayız.

AK Parti eliyle kemikleştirilen bir başörtüsü yasağı ile karşı karşıyayız.

Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okul öğrencilerinin kılık ve kıyafetlerini dair yönetmelik Salı günü Resmi Gazete’de yayınlandı. Başını örtmek bu ülkede yine yasaklandı! Bu, şu ülkede kemalist zihniyetin yapamadığını yapmaktır.

Onların bıraktığı yerden devam etmektir. Ecevit’in taşıdığı meşaleyi Ömer Dinçer’e devretmesidir. Bu nasıl bir şeydir. “Ayıptır yazıktır günahtır.” Maksat kime yaranmaktır? Anlamak mümkün değildir!

Başbakan Erdoğan’ın kendi muzdarip olduğunu millete reva görmektir. Muhtar bile olamaz diyenler İmam Hatipliliğine sığınıyorlardı da muhtar şöyle dursun o başbakan olmuştu değil mi. Şimdi başörtüsünü sadece İmam Hatiplilere serbest kılmak, “başını örteceksen o zaman İmam Hatipli olacaksın” demek değildir de nedir!

Başörtülü olan olsa olsa ancak İmam Hatipli olur demek değildir de nedir! Bakan Dinçer bangır bangır bağırıyor: hayır başörtüsü serbest değil! Bununla mı övünüyor?! Bununla mı gurur duyuyor?! Bu kompleks nedir ve nasıl izah edilir! Her şey serbest, bir başörtüsü değil! “hayır! Başörtüsü serbest değil!” Merak etmeyin “başörtüsü serbest değil!” mi demektir!

Bununla kime mesaj yollanıyor, ne yapılmak isteniyor! Kıyafet serbest ama başörtüsü değil! Bu hangi akıl ve izanla izah ediliyor?! Zalim o olmuş bu olmuş, zalim zalim olduktan sonra “bizden” olmuş fark mı ediyor!

Şimdi bizim ne dememiz lazım…

Bugünleri de mi görecektik! Her konuda açılım, konu başörtüsü olunca hep geri adım! Kürtlere açılım, Alevilere açılım, azınlıklara açılım, laiklere bol bol açılım, öyle ki dünün 28 Şubatçılarını etrafımıza toplayalım, her daim onlarla görüntü verelim, ama başörtüsüne gelince kimse endişe etmesin “başörtüsü hâlâ yasak!” öyle mi…

Ak Parti’ye bir haller oluyor…

Ne oluyor bilmiyorum ama iyi olmuyor. Bu ilk değil. Anayasa değişikliklerine hazırlık aşamasında çalışma yapan AK Parti Kadın Kollarından çıkan karar da bu o kadar rezaletti! Hatırlayacaksınız geçtiğimiz mayıs ayında AK Partili kadınlar “Kadın Bakış Açısıyla Yeni Sivil Anayasa Çalıştayı” kapsamında bir çalışma yürüttü. Bunun sonuncunda hükümete tavsiyede bulundu.

Çıkan karar başörtülülerin hakimlik, öğretmenlik ve polislik gibi meslekleri icra etmemesi gerektiği yönündeydi. Nasıl olduysa aşağı kademelerde hazırlığı yapılan bu çalışmada önce karar, başörtüsü her yerde serbest olmalı yönündeyken, partinin üst kademelerine çıktıkça, çalışmanın sonuçları basın önünde açıklanır hale gelinceye kadar bir yerlerde değiştirildi ve sonuç olarak AK Parti eliyle Oryantalist değerlerin savunulduğu bir başörtüsü yasağı kararı çıkartıldı.

Şimdi bu da oldu ikinci! Dediğim gibi, Ak Parti’ye bir haller oldu. Hayırlı olsun (!) Ahiret derdi olan düşünsün!”

Yeni Akit

 

Bir cevap yazın