Müdahale hazırlıkları mı?

Suriye’nin elinde olduğu öne sürülen kimyasal silahların bulunduğu depolarda hareketlilik yaşandığı iddiasını Ulusal Savunma Üniversitesi’nde yaptığı bir konuşmada değerlendiren Barack Obama, “Esad ve onun komutası altındakilere şunu açıkça belirtmek istiyorum ki, tüm dünya izliyor. Kimyasal silahların kullanılması kesinlikle kabul edilemez. Eğer bu silahları kullanmak gibi trajik bir hata yaparsanız sorumlu tutulursunuz ve sonuçlarına katlanırsınız” dedi.

ABD Dışişleri Bakanı Hilary Clinton’da önceki gün “Esad Rejiminin halkına karşı kimyasal silahları kullanmaya başvurması durumunda ne yapacağımızı spesifik olarak söylemeyeceğim ancak şunu belirtmek yeterli. Böyle bir durum gerçekleşirse kesinlikle müdahalede bulunuruz” demişti.

Amerikan Merkezi Haberalma Teşkilatı CİA Suriye Hükümetinin elinde hardal gazı ve sarin gazı gibi güçlü kimyasal silahların bulunduğunu savunuyor. CİA bu silahların havadan ve ya füze yoluyla kullanılabileceğini belirtiyor.

BM’NİN ARDINDAN AB DE DİPLOMAT SAYISINI AZALTIYOR

Öte yandan Birleşmiş Milletler’in ardından Avrupa Birliği’de Suriye’deki diplomat sayısını azaltma kararı aldı.

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Catherine Aston’ın sözcüsü Michael Mann, “Mevcut güvenlik şartları nedeniyle Şam’daki AB Delegasyonu faaliyetlerini asgari düzeye indirme kararı aldı” dedi. BM de mevcut güvenlik koşulları nedeniyle Suriye’deki görevli sayısını minimuma indirme kararı almış ve çalışanlarının başkent dışındaki çatışma bölgelerine seyahatlerini iptal etmişti.

PATRİOT KARARI

Diğer yandan Türkiye’nin Patriot talebi  Brüksel’de bir araya gelecek olan Dışişleri Bakanları tarafından karara bağlanıyor. Dışişleri Ahmet Davutoğlu’nun da katılacağı toplantı öncesinde Türkiye’ye gelen NATO heyeti Patriotların yer tespiti çalışmalarını tamamladı.

PATRİOTLARIN YERİ BELLİ

Askeri kaynaklara göre Patriotlar Gaziantep, Malatya, Diyarbakır üçgeninde konuşladırılacak. Ancak güvenlik nedeniyle patriotların tam olarak nerelere yerleştirileceğine dair bilgi verilmiyor. Ayrıntılar bugün Brüksel’de yapılacak olan NATO Dışişleri Bakanları toplantısında netleşecek.

Bataryaların hangi ülkelerden geleceği ise şimdiden biliniyor. Buna göre Almanya iki, Hollanda bir Patriot gönderecek. Patriot füzelerinin komuta merkezi ise Almanya’nın Ramstein Şehrindeki NATO üssü olacak. Kontrol 28 üyeli NATO komisyonunda olacak. Patriotların gelmesi için Alman Federal Meclisi’nin onayı gerekiyor. Sözkonusu onayın ise hafta sonuna doğru çıkması bekleniyor. Hollanda Bakanlar Kurulu da bugünkü NATO toplantısı kararını verecek. Bu kararların ardından sıra sevkiyatlara gelecek.

EmekDünyası.Net

Bir cevap yazın