Sporcu lisanslarında yasak kalktı

Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın, kadın sporcuların sicil lisans işlemlerinde uygulanan başörtülü fotoğraf yasağı ile ilgili çalışmaları sonuç verdi.

Başörtülüleri sporcuları mağdur eden bu yasak resmi gazetede yayınlanarak tarihe karıştı. Yapılan değişiklikler sonucunda başörtülü spor yapmak isteyenlerin önündeki başı açık resim verme engeli kalktı.

Spor lisansları için kullanılan 1982 yılında yürürlüğe giren “Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan personelin kılık ve kıyafetine dair yönetmelikte belirtilen özelliklere uygun olmak şartıyla” maddesi değişti.

Başörtülüleri mağdur eden eski mevzuata göre spor federasyonlarının lisans işlemlerinin 6. maddesinin b fıkrasına göre bayan sporcular için yer alan “16/7/1982 tarihli ve 8/5105 sayılı Bakanlar Kurulu kararıyla yürürlüğe giren kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan personelin kılık ve kıyafetine dair yönetmelikte belirtilen özelliklere uygun olmak şartıyla kulüp lisansı için 3 adet, ferdî sporcular için 2 adet fotoğraf.” maddesi değiştirildi.

Zaman’da yer alan habere göre yeni düzenlemede yapılan değişiklikle spor yapmak isteyen başörtülü sporcuların lisans problemleri de çözülmüş oldu.

Zaman

Bir cevap yazın