Patriotlar 2013’ün ilk günlerinde Türkiye’de

Türkiye’nin,NATO’dan talep ettiği ve Almanya’da kabinenin geçen hafta gönderilmesini onayladığı Patriot hava savunma sistemlerinin, 2013’ün ilk günlerinde Türkiye’de olması bekleniyor.

Almanya’nın Türkiye’ye Patriot sistemlerini gönderme kararının arkasında Türkiye’yle dayanışma isteğinin bulunduğu ifade edilirken, sistemlerin Türkiye’de konuşlandırılmasının, “Suriye’nin toprağına girecek bir misyon değil, NATO toprağı olan Türkiye’nin korunması” anlamına geldiği belirtiliyor. Sistemlerin hava ya da deniz yoluyla gönderilmesinin gündemde olduğu, hangi yöntemin seçileceğinin ise henüz netleşmediği dile getiriliyor.

Türkiye’nin Patriotlar için Almanya’ya herhangi bir ödemede bulunmayacağı, ancak ev sahibi ülke olarak sistemlere ve askeri birliklere ilişkin elektrik, beslenme gibi masrafları karşılayacağı ifade ediliyor.

Konuşlandırmanın süresi 31 Ocak 2014 tarihiyle sınırlanırken, bu sürenin ardından ne yapılacağının ise Suriye’deki durumun gidişatı paralelinde şekilleneceği tahmin ediliyor.

Konuşlandırmanın, yalnızca Türk topraklarının korunmasıyla sınırlı olduğunu vurgulayan kaynaklar, misyonun Suriye’de uçuşa kapalı hava sahası oluşturulması ya da Suriye toprağının işgal edilmesi gibi bir amaç taşımadığının altını çiziyor.

Cnntürk

 

Bir cevap yazın