Akyazı 305 haftadır direniyor!

Milli Eğitim Bakanlığının okullarda uygulanacak olan yeni kıyafet yönetmeliği ile ne yazık ki yasakçı anlayış devam etmektedir. Bu yasakçı anlayışın biran önce son bulmasını ve MEB Ömer Dinçer’in yeni bir yönetmelikle bu hatadan dönmesini bekliyoruz.

Diğer taraftan üniversitelerde ve üniversite giriş sınavlarında keyfi biçimde uygulanan başörtüsü yasaklarına karşı açılan davalardan memnuniyet verici adil kararlar çıkmaktadır. Geçtiğimiz aylarda Ege üniversitesinde okuyan başörtülü öğrencileri fişleyen ve derslere almayan uzaylı profesör eğitim özgürlüğünü engellediği gerekçesiyle mahkum olmuş ve hapis cezasına çarptırılmıştı.

Benzer bir karar geçtiğimiz günlerde tekrarlandı. Geçen yıl yapılan YGS sınavına başörtülü olarak girmek isteyen Münevver Özün isimli öğrenci Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) öğretim görevlisi tarafından başörtülü olduğu gerekçesiyle salona alınmadı.

Bunun üzerine başörtüsünü çıkararak sınava giren Özün, yaşanan olay nedeniyle strese girdiği, moral bozulduğu ve bu nedenle de sınavının kötü geçtiği gerekçesiyle çıkışta öğretim görevlisi ile tartıştı. Genç kızın ailesinin de karıştığı olay sonrası taraflar karakola giderek birbirinden şikayetçi oldu.

Öğrenci Münevver Özün yasakçı öğretim görevlisi hakkında Cumhuriyet Savcılığı’na şikayette bulundu. Yapılan soruşturmanın ardından da sanık hakkında Sulh Ceza Mahkemesi’nde ‘görevi kötüye kullanma’ suçundan dava açıldı. Davanın önceki gün yapılan duruşmasında mahkemeye yazılı olarak savunmasını veren öğretim görevlisi iddiaların gerçeği yansıtmadığını ve üzerine atılı suçları kabul etmediğini savundu. Mahkeme, sanık öğretim görevlisini 5 ay hapis cezası ile cezalandırdı. Ancak sanığın yargılama sürecindeki halini dikkate alarak hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verdi. Böylece başörtülü öğrencilerimizin eğitim özgürlüğünü engellemeye yönelik girişimler bir kez daha cezalandırılmış oldu.

Artık başörtüsüne yönelik engelleyici ve yasaklayıcı uygulamaların tüm ilgili yasal düzenlemelerden çıkarılmasının zamanı gelmiştir. Yasakçıların kendilerine dayanak yaptıkları kanun ve yönetmeliklerin biran önce değiştirilmesini ve inanç özgürlüğünün bir parçası olan örtünme hakkının hayatın her alanında hukuki güvence altına alınması gereğine işaret ediyoruz .

Önümüzdeki hafta cumartesi saat 12:30’da buluşmak üzere Allah’a emanet olunuz.

Akyazı Adalet Ve Özgürlükler Platformu Adına

Mazlum der Akyazı sözcüsü

İrfan ALEMDAR

Bir cevap yazın