Konya’da 274. hafta eylemi

Rahman, Rahim, Allah’ın adıyla,

“İşte bütün bu hükümler, Allah’ın koyduğu hükümler ve çizdiği sınırlardır. Kim Allah’a ve Peygamberine itâat ederse Allah onu altlarından ırmaklar akan cennetlere koyar. Onlar, orada ebedî olarak kalacaklardır. İşte büyük kurtuluş budur. İşte bütün bu hükümler, Allah’ın koyduğu hükümler ve çizdiği sınırlardır. Kim Allah’a ve Peygamberine itâat ederse Allah onu altlarından ırmaklar akan cennetlere koyar. Onlar, orada ebedî olarak kalacaklardır. İşte büyük kurtuluş budur.” (Nisa Suresi 13-14.Ayet)

Sevgili dostlar değerli basın mensupları;

Ülkeler değişse de baskı ve zulmün adı değişse de mantıkda bir değişiklik olmuyor. Zulüm ehli işlerin sonuçları kendisinin istediği gibi olmayınca yöntem kendi yöntemi olsa bile bu işleri doğru saymıyor.Daha önce Hamas’ın başına gelenler bugün Mursi’nin başına getirilmeye çalışılıyor. Hamas seçimlerden galip çıkınca Hamas’ın anlayışından rahatsız olanlar Hamas’a baskı kurup Filistini olan yardımları kesmiş, Hamas’ı yalnızlaştırma politikası gütmüşlerdi. Bugün de Mursi seçimleri kazanıp iktidara gelince kendi istediklerini yapıp zalimlerin istediklerini yapmayacağı sinyallerini verince O’nun üzerinde de baskılar kurmaya çalışıyorlar.

Mısır ve Mursi’nin önündeki en büyük engel, şu an itibariyle yargı erkidir.. Yargı, Mısır’da yıllardan beri yargıçların çiftliği gibi kullanılmaktadır. Bir yargıç kendi ailesinden 10 kişiyi savcı, hakim ve müsteşar olarak atayabilmekte. Bu üç grubun maaşları, en az 4166 ABD dolarıdır. Çalışma süreleri ise çok daha ilginç. Haftada 1 gün veya ayda bir hafta çalışırmaktadırlar. Meclisi feshederek, yasama yetkisini Yüksek Askeri Konsey’e bahşeden yargı erki, şimdi telaş içinde ve Cumhurbaşkanının ek anayasa beyannamesi hazırlamasına karşı çıkmakta.Yasama yetkisini elinde bulunduran Meclis’i fesheden; kendileri.Mursi’nin yasama hakkını kullanmasına isyan eden, yine kendileri…Yargı, İslamcıların çoğunluğu oluşturduğu Meclis’in elinden yasama yetkisini alıp, askere bahşetmiş ancak kendi kazdığı kuyaya, kendisi düşmüştür.

Mısır’daki askeri yönetimin meclisi feshetmesine ses etmeyenler, şu an Mursi’nin yetkileri kullanmasıyla avazları çıktığınca bağırıyorlar.Onlar hakkın ve haklılnın yanında hiç bir zaman olmadılar. Onlar için hakikat yalnızca çıkarlarından ibarettir.

Hamas’ın siyasi şube şefi Halid Meşal’in 45 yıllık sürgün hayatından sonra Gazze’ye dönmüş olması sevindiricidir.Bu dönüşün Filistin’li mülteciler sorunun çözümünün bir başlangıcı olacağını umuyoruz.Filistin’in ve özelde Kudüs’ün, Mescid-i Aksa’nın özgürleşme günlerinin yakın olduğuna inancımızı da pekiştirmektedir.

Ülkemimizde de zulüm son sürat devam ederken zulmün sembolü olan Başörtüsü yasağında da değişen bir şey yok. Milli Eğitim bakanı ilköğretim çağındaki çocuklar henüz ergenlik çağına ulaşmadılar diyerek yasağı savunmaktadır. Bakan siyasetin yanında tıp alanı ile de uğraşmakta anlaşılan. İkisinde de yarım olduğu kesin…Hem eğitimden hem de candan edecek bu gidişle…Bakan herhalde 8. Sınıfta okuyan kız öğrencilerin kaç yaşında olduklarının farkında değil.Sormazlar mı bakana, lise çağındaki kızlarımız ve onların bayan öğretmenleri de mi henüz ergen olmadır? Bakanın ergenlik anlayışını merak etmekteyiz.En kısa zamanda bir açıklama yapmasını bekliyoruz.

Tarihin bir ibret levhası olduğu sonu kan ve zulümle bitecek heyecanların bulunmadığı tevhid ve adalet üzere kurulu bir dünyada yaşama umudu ile hepinizi 275. Haftada aynı yer ve saatte buluşmak üzere Allah’a emanet ederiz.

KONYA İNANÇ ÖZGÜRLÜKLERİ PLATFORMU

10 ARALIK 2012

 

Bir cevap yazın