Dua okuyacak mezarım olsun

Her hafta “Failler belli kayıplar nerede?” pankartıyla faili meçhul cinayetlerle katledilen ve kaybedilen yakınlarının akıbetini soran ve faillerinden hesap sorulması için oturma eylemi yapan Cumartesi Anneleri, 403’üncü haftada da Galatasaray Meydanı’nda biraraya geldi.

Kayıp yakınlarının fotoğrafları ve kırmızı karanfilleri taşıyan anneler adına 1995’de kaybedilen Fehmi Tosun’un eşi Hanım Tosun Kürtçe yaptığı konuşmada, artık kayıplarının hikayelerini anlatamadıklarını söyledi.

Her hafta yakınlarının akıbeti için bıkmadan eylem yaptıklarını belirten Tosun, İnsan Hakları Haftası’nda onlarca kişinin tutuklandığını söyledi. “Başka kimse kaybedilmesin diye her hafta buradayız” diyen Tosun, “Bugün burada insanlık için oturuyoruz. Bir daha kimse kaybedilmesin diye bütün çevrelerin bize destek sunmasını istiyoruz” diye konuştu.

Ardından 1994 yılında gözaltına kaybedilen Nihat Aydoğan’ın eşi Halime Aydoğan da Kürtçe yaptığı konuşmada, eşinin faillerine seslenerek, “Eşimi aldınız kaybettiniz, peki kemikleri neden vermiyorsunuz. Kemiklerin nerede olduğunu çok iyi bildiğinizi biliyorum. Babasız kalan çocuklarımın hatırına, kemiklerin yerini gösterin. Her Cumartesi burada eşimin fotoğrafıyla oturmaktan bıkmadım, bıkmayacağım. Kemiklerin yerini gösterin bir mezar yapayım ve Cuma günü Fatiha okuyacak bir mezarım olsun” diye konuştu.

Hür Bakış

Bir cevap yazın