Papa da kapitalizme karşı çıktı!

Katoliklerin ruhani lideri Papa XVI. Benedict, dünya barış günü dolayısıyla yaptığı konuşmada, dünyadaki ekonomik krizin kapitalist sistemin ezilenlerin yanında olmadığının açık göstergesi olduğuna işaret ederek yeni bir ekonomik ve etik model üzerinde çalışılması gerektiğini söyledi.

Kapitalist sistemde zengin ve yoksullar arasındaki eşitsizliğin büyüdüğünü, bunun da huzursuzluğa sebep olduğunu belirten Benedict, insanların daha bencil hale geldiğini söyledi. Papa yüksek kâr, sınırsız tüketim ve sonuçları düşünülmeksizin rekabeti salık veren kapitalist sistemin toplumun en temel ihtiyaçlarına cevap verme konusunda yetersiz kaldığına da işaret ederek, “Bu gelişmeler sosyal patlamalara neden oluyor” dedi.

Yeni bir ekonomik model yaratmak için yaratıcı insanların desteklenmesi gerektiğini vurgulayan Papa, ayrıca yaratılan yeni ahlaki yapıya dayalı ekonomi modelinin ticaret ve finans için vazgeçilmez olduğunu sözlerine ekledi. Papa, küresel ekonomiyi yönetmek için dünya çapında siyasi otoriteye ihtiyaç olduğunu da söyledi.

Gıda güvensizliğinin finansal krizden bile daha tehlikeli olduğunu söyleyen papa, bu durumun dünyanın bazı bölgelerinde barış için tehdit oluşturduğunu belirtti. Papa, temel besinlerdeki ani fiyat değişimleri ve gıda piyasalarındaki ahlaki olmayan uygulamaların önlenmesi gerektiğini de söyledi.

Papa, konuşmasının sonunda kilisenin eşcinsel evlilikler, kürtaj ve ötenaziye karşı olduğunu da yineledi.

Dünya Bülteni

Bir cevap yazın