İran’dan Yeni 6 Maddelik Suriye Planı

İran televizyonunun haberine göre Dışişleri Bakanı Ali Ekber Salihi, Suriye sorununun çözümü için 6 maddelik bir plan hazırladıklarını belirterek “Suriye halkının istekleri doğrultusunda çaba gösteriyoruz, herhangi bir ülkenin iç işlerine karışmak gibi bir niyet içerisinde değiliz” dedi.

İran, Rusya ve Çin’in uluslar arası alanda daha önce yaşandığı üzere bir ülke için dışarıdan reçete hazırlanması türünden gelişmelerin bir teamül haline gelmesini istemediğini belirten Salihi, “İran, Rusya ve Çin, böylesi bir kötü geleneğin yerleşmesini istememektedir. Çünkü Libya’dan sonra onlar aynı yöntemin başka ülkelerde de uygulanabileceğini düşündüler ve düşünmeye devam ediyorlar. Şu an bütün saldırılar Suriye halkına yöneliyor. Burada zarar gören yalnızca Suriye halkıdır. Şu an Suriye’deki yıkım ve kıyım tasavvuru imkansız boyutlardadır” dedi.

Altı Maddelik Çözüm Önerisi

1- Ülkede her türlü şiddet içeren davranışlara BM denetimi altında son verilmeli. Ülkeye huzurun geri dönmesi için muhalifler ve hükümet karşı tarafı şiddete teşvik edecek davranış ve söylemlere uzak durmalıdır.

2- Ülkede barış ve huzur ortamı sağlandıktan sonra, halka acil olarak insanı yardım ulaştırılmalıdır. Bunun için de Suriye’ye uygulanan ambargoların kaldırılıp, mültecilerin geri dönmesinin sağlanması gerekmektedir.

3- Suriye’de bulunan her türlü siyasi ve sosyal gurup ve kesimlerin temsilcilerinin katıldığı barış komitesinin oluşturulması gerekmektedir. Komite geçiş hükümetini kurmalıdır. Geçiş hükümeti ise ülkede barış içinde seçimlerin gerçekleştirilmesini sağlamalıdır.

4- Hükümet ve muhalefet tarafından, yalnızca barışçıl siyasi hareketlerden dolayı tutuklanan ve esir alınan bütün siyasi tutuklular ve esirlerin serbest bırakılması gerekiyor. Cinayete karışanların ise adil hakim karşısına çıkarıp yargılanması gerekmektedir.

5- Ülkede gelişen olaylar hakkında yapılan yanlış haberlere bir an önce son verilmeli, haberler tarafsızca yapılmalıdır. Sokak ve caddelerde yaşananları halka ulaştırabilmeleri için medya mensuplarına güvenli ortam oluşturulmalıdır.

6- Hasar tespit komitesi oluşturulmalıdır. Bu komite ülkenin maddi hasar ve kayıplarının bir an önce telafisi için yeni girişimlerde bulunmalı ve dost dış ülkelerden maddi yardım alınmalıdır.

Öte yandan Fars haber ajansı İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Hüseyin Emir Abdullahiyan’ın Suriye konusunda görüş alışverişinde bulunmak üzere Rusya’ya gittiğini duyurdu.

İran daha önce Suriye içerisindeki ve dışındaki muhalif grupların temsilcileriyle Şam yönetiminin temsilcilerini Tahran’da bir araya getirmişti. (YDH / Rast Haber)

Bir cevap yazın