Coco Chanel ve İslam

Guardian gazetesi, Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa’daki ekonomik sorunlara karşılık, kalkınmakta olan ülkelerin bir “ekonomik rönesans” yaşadığını aktaracağı üç günlük bir yazı dizisine başlıyor.

Dizinin bugünkü bölümünde ele alınan ülkeler arasında Türkiye de bulunuyor.

Gazetenin İstanbul’daki muhabiri Constanze Letsch, yazısını “Moda ve başörtüsü” başlığıyla sunuyor ve “Coco Chanel ile İslam birbirine uyar mı?” diye soruyor. Yazıda özetle şu satırlar öne çıkıyor.

“Başörtülü mankenlere ilk kez yer veren Âlâ adlı dergi, uyumun mümkün olduğunu düşünüyor.”

Letsch, 2011 haziran ayında bayilerde satılmaya başlayan derginin sadece dört ay içersinde tirajını dört kat arttırarak 40 bine çıkardığını belirtti.

Letsch şu değerlendirmeyi yaptı: “İşin aslı ekonomiden kaynaklanıyor. Türkiye son 10 yıl içersinde bir ekonomik patlama yaşadı ve bu daha önce de olduğu gibi laik kentsel elit tabakanın işine yaramakla kalmadı aynı zamanda iktidardaki AKP’nin muhafazakar destekçileri ile daha önce görülmemiş bir şekilde yükselişe geçen eski kırsal girişimciler de bundan faydalandı ve bu da bir İslami kentsel orta sınıfın oluşmasına neden oldu.”
“Bu yeni İslami burjuvazinin harcayacak parası ve harcamak için oldukça geniş seçenekleri var. Antropolog ve gazeteci Ayşe Çavdar, ‘AKP’nin toplumun geçmişte görmezden gelinmiş kesimlerini tüketici pazarına genellikle başarıyla çekebildiğini ve bu anlamda, politikanın başaramadığını ekonominin başararak İslami muhafazakâr yaşam tarzını normalleştirdiğini’ söylüyor.”
BBC Türkçe / CNN Türk

Bir cevap yazın