ODTÜ: Önce şiddet, şimdi de gözaltı!

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın ODTÜ’ye gidişini protesto gösterisinin ardından bugün polis Ankara’da ODTÜ öğrencilerinin bazılarını ev baskınlarıyla gözaltına aldı.

Gözaltına alınanlar arasında müvekkilleri bulunan avukat Deniz Özbilgin, BBC Türkçe kendisini aradığı sırada gözaltı yapılan evlerden birindeydi.

Özbilgin, “Toplam sayının kaç olduğunu bilmiyoruz. Avukat arkadaşlarla konuşmalarımızdan anladığım kadarıyla sayı 20’yi geçti. Gözaltılar sürüyor” dedi.

Terörle Mücadele ekiplerinin gözaltı işlemlerini yaptığını belirten avukat Özbilgin, gerekçeyi henüz bilmediklerini söylüyor ancak, “Başbakan’ın protestosuyla ilgili olduğunu tahmin ediyoruz” diyor.

ODTÜ Öğretim Elemanları Derneği Başkanı Prof. Dr. Ali Gökmen de gözaltılarla ilgili ellerine ulaşan bilgiyi rektörlükle paylaştıklarını söyledi, ancak çok az bilgiye sahip olduklarını kaydetti.

Gökmen, “Üniversitemiz üzerinde bir baskı var. Biz olabildiğince yumuşak bir şekilde çözülmesini istiyoruz” diyor.

Gökmen’in verdiği bilgiye göre, akademik personel, üniversite yöneticileri, ODTÜ Mezunlar Derneği, ODTÜ Öğretim Elemanları Derneği, Eğitim-Sen ve öğrenci temsilcisinin katılacağı bir toplantı bugün yapılacak.

Gökmen toplantı kararının daha önce alındığını, gözaltılarla ilgisi olmadığını ancak bu konunun da toplantıda konuşulacağını söyledi.

Başbakan Erdoğan Salı günü, Çin’den fırlatılan Göktürk-2 uydusu için ODTÜ Uzay’da yapılan törene katılmak üzere üniversiteye gitmişti.

Başbakanın ziyareti dolayısıyla üniversiteye sevk edilen binlerce takviye polis, Erdoğan’ın ziyaretini protesto eden öğrencilere gaz bombaları ve tazyikli su ile sert bir şekilde müdahalede bulunmuştu.

ODTÜ’de düzenlenen gösterilere polisin sert müdahale etmesi dün de üniversitede boykotla protesto edilmişti.

 

Bir cevap yazın