Azadi: Kardeşlik yerine komşuluğu konuşalım

Azadî Înisiyatifi Roboski katliamının yıl dönümü münasebetiyle Van Sanat sokağında basın açıklaması yaptı. Kürtçe ve Türkçe yapılan açıklama Uğur Özcaner ve Abdulbasit Bildirici tarafından okundu. Înisiyatifin yarın Roboskiye gideceğide bildirildi.

Saygıdeğer basın mensupları, Kuzey Kurdistan’ın ikinci büyük şehri Van’ın değerli halkı,

Bilindiği gibi 28 Aralık 2011 tarihinde Türk Silahlı Kuvvetlerine bağlı savaş uçakları Roboskî’li 34 Kürdü bombalayarak katletti. Tek suçları ise yapay sınırlarla bölünmüş kendi ülkelerinde ticaret yapmaktı.

Yaşanan bu katliamın yıldönümünde AZADÎ İnisiyatifi Van Temsilciliği olarak 28 Aralık’ta Roboski’de olacağız.

Değerli basın mensupları,

Kurdistan tarihi aynı zamanda katliamlar tarihidir. 1930 Gelîyê Zîlan, 1943 Qerqelî-Özalp katliamı (33 kurşun olayı), 1938 Dêrsîm ve 1988 yılında yaşanan Helepçe katliamları bunlardan sadece bir kaçıdır. Tüm bunların yanında Kuzey Kurdistan’da 1984 yılından beri sürmekte olan mücadele ise onbinlerce cana mal olmuştur.

Roboski’nin üzerinden bir yıl geçmesine rağmen henüz etkili ve ciddi bir soruşturma yapılmadığı gibi başbakan tarafından imalı sözler söylenmekte ve ölenlerin eşkıya oldukları yönünde şüphe uyandırılmaktadır. Üstelik öldürülen bu insanların yakınlarından bir özür bile dilenmemektedir.

Gerçekleşen bu katliam sadece Roboskî halkına ya da soyadları Encü olan bir aileye karşı gerçekleştirilmiş bir katliam değildir. Tekrar edelim ki onların tek suçu sadece kendi ülkelerinde gizlice ticaret yapmak zorunda kalmış olmalarıydı.

Katliam, politik talepleri olan, Kürtlerin de bir statüsü olması için mücadele eden bütün Kürt halkına karşı gerçekleştirilmiştir. Bu yüzden Türkiye Cumhuriyeti hukuk sisteminin yapacağı etkin ve ciddi bir soruşturma da sorunu çözmeye yetmeyecektir. Çünkü Kürtlerin politik mücadelesi sürdüğü sürece fiili ya da siyasi katliamlar olacaktır.

Netice itibariyle Roboskî gibi katliamların olmaması için tek çözüm yolu devletin operasyonları durdurması ve barış görüşmelerinin tekrar başlamasıdır. Bundan sonra da yapılmakta olan yeni anayasanın Türk ve Kürt milleti arasında bir Toplumsal Sözleşme haline getirilmesi gerekmektedir.

Operasyonların ve çatışmaların durması ile sağlanacak barış ortamında ise Kürt ve Türk milletinin temsilcileri bir araya gelmeli, aralarında bir Toplumsal Sözleşme yaparak Kurdistan ve Kurdistan’ın statüsü tanınmalıdır. Kaldı ki Güney ve Batı Kurdistan’ın hukuki ve fiili statülerinin belirmeye başladığı bu süreçten sonra Kuzey Kurdistan’ın da belirli bir statüye sahip olmasından başka çıkar yol kalmamıştır.

Bunun dışındaki çözümler günü kurtarmaktan öteye gitmeyecektir. Kardeşlik söyleminin iyiden iyiye yıprandığı bu dönemde artık iyi bir komşuluğun nasıl olması gerektiği üzerine kafa yorulması gerekmektedir.

Azadi İnisiyatifi

3 comments

  • Bir Zaza olarak buna itiraz ediyorum. Kurmançiler Zazaları asimile edip kendi potolarında eritmek istiyorlar. Türk, Kürt ün yanına Zaza halkının ismi’de ilave edilmeli ve Zazaca anadil eğitimi serbest olmalı. Kurmaçi lehçesi Zazalara dayatılmamalı. Bunların yaptığı Kurman. ırkçılığı. Zazazca anadilde eğitim hakkını savunan bir Kurmançi görmedim ben bugüne kadar. İlerde Kurdistan kurulursa Zazaların asimile etmeye çalışacakları ortada. islamcılarda Kurmançilerle iş birliği yapıp Zaza halkını görmezden geliyor, nasıl müslümanlarsa. Biz aleviyiz diye dışladıkları ve birer mehzep faşisti oldukları muhakkak.

  • Anadoluda bir çok müslüman etnik kavim yaşıyor. Kuranıda Hucurat 10 ayeti müslümanları kardeş ilan ediyor. fakat sizin Kürt faşisti ırkçı anlayışınız, ümmetçi kardeşliğe karşı. TC deki Türk faşistleri gidici anadolunun müslüman halkı kalıcı. ümmetin vahdetini sağlamak yerine siyonizmin çıkarlarına uygun şekilde ortdoğu müslüman coğrafyasını parçalamaya çalışyorsunuz. Siz müslümanlarla değil Ermenilerle kardeşsiniz. daha düne kadar Hepimiz Ermeniyiz pankartlarıyla meydanlardaydınız. Sizden başkası beklenmez.

  • Azadi insiyatifini kutluyorum. Müslümanların desteği bununla kalmayıp Kürt halkının sorunlarını çözmek için çalışan BDP oy desteğine de dönüşmelidir.İslamcı partilerden hayır yok , hangi İslami cemaat kürt özgürlükçü hareketine destek veriyor.Müslümanlar gelin güçlerimizi BDP’de birleştirelim. Müslümanlar faşist AKP rejimine karşı inadına medya önünde BDP üye olup Kürt halkına desteklerini dahada pekiştirmeli. Pltaformhaberi Kürt halkına verdiği destekten dolayı kutluyorum. Siz hep bizim yanımızda oldunuz.

Bir cevap yazın