Her şey daha güzel olacak!

Zaman gazetesi yazarı Ali Bulaç, Türkiye’nin İsrail’e NATO’nun kapısını aralamasının, bölge halklarında güven kaybı yaratacağını söyledi.

Ali Bulaç Zaman’daki “Her şey daha güzel olacak” başlıklı yazısında Türkiye’nin dış politikalarında batıya bağımlı olduğunu ifade ederek şunları söyledi:

“İsrail’e NATO kapısını aralamak zorunda bırakılan Türkiye’ye bölge halkları nasıl güvenebilir ki!

Yarın öbür gün Hizbullah veya ‘Hamas-sonrası intifada’yı başlatanlar, İsrail’e bir füze atacak olsa, NATO bölgeyi hallaç pamuğu gibi atıp Afganistan ve Pakistan’da sivil katliamlara giriştiğinde, ‘NATO’cu ve Amerikancı kesilen İslamcılar’ın radikal retorikleri bölge halklarını yatıştırmaya yetecek mi?

Daha çok kan ve iç savaşı körükleyen retorik İslamcılık veya içi boş İsrail karşıtlığı yanlış işleyen dış politikanın bir PR’ı, bir kamu diplomasi enstrümanı ötesinde bir işlev görmüyor.

Sorun tahakküm kuran ABD ve AB’nin Türkiye ve İslam dünyasına ilişkin bakışından kaynaklanmaktadır.

21. yüzyılda askerî ve ekonomi kadar etkili olan ‘değerler ve kültür’dür. Türkiye’nin İslam dünyasına “yeni değerler” veremeyeceği ortadadır… Özetle: (a) Din-devlet ilişkisi ve laikliği; (b) Orta sınıfları eriten ve yoksulları ianelerle ayakta tutan iktisat politikaları, (c) Batı’ya bağımlı dış politikası, (d) Yozlaştırıcı kültürel değerlerin taşıyıcı rolünü üstlenmesi, Türkiye’yi İslami çerçevede doğru ve sahici bir model olmaktan çıkarıyor.

Türkiyeli Müslümanların çıkış yolu Batı adına bölgede modellik yapmak değil, diğer Müslüman toplumlarla İslam’a, öze dönme çabasında üstüne düşeni yapmaktır.

‘Arap Baharı’ adı altında ortaya çıkan durum modern dünyanın kuruluşunda rol oynayan aydınlanma felsefesinin, siyaset modellerinin bölgede çökmesinin ifadesidir.

Patlamalar bölgeyi etkilemekle kalmayıp etki alanı New York’a, Atina’ya, Paris’e, Erbil’e, hatta Tel Aviv’e kadar sarsıcı dalgalar şeklinde yayılmaktadır. Bu dip dalgalar bir türlü çözemediği sorunlarla boğuşan Türkiye’yi de köklü değişime zorlayacaktır. Arap, Türk, Kürt veya Fars milliyetçiliğinin; Sünni, Şii, Alevi veya Vehhabi mezhepçiliğinin üstünde ve ötesinde bir döneme giriyoruz. Her şey daha güzel olacak!

Ali Bulaç

Yazının tamamı için

Bir cevap yazın