Cam işçileri 2013’e aileleriyle fabrikada girdi

2012’yi 2013’e bağlayan gece. Anadolu Cam Sanayinin Topkapı fabrikası hiç bu kadar kalabalık görmemiştir belki de… Yedi aylık bebeğinden, 70 yaşındaki dedesine kadar bütün cam işçileri ve aileleri fabrikanın bahçesinde…

5 gündür Şişecam’ın Topkapı fabrikasında direniş var. Gece gündüz fabrikayı terk etmeyen işçiler, yeni yıla da çoluk çocuk burada girdi. Fabrikaları taşındı. İşçiler kapının önüne konuldu. Tek istekleri bütün haklarıyla Şişecam’ın başka fabrikalarına gönderilmek.

Çoluk çocuk fabrikada dedik ya, Baş ailesi de orda. Yeni yıla dair hayallerini konuşuyoruz 2013’e az bir zaman kala.

‘BÜTÜN HAYALLERİMİZİ YIKTILAR’

2013 yılına böyle gireceğini hiç aklının ucundan geçirmediğini söyleyen Rahşan Baş, yeni yıla dair hayaller de kuramadıklarını söyleyerek, “Bütün hayallerimiz yıkılmış durumda. Hayallerimizi yıktılar” diyor.

Bu durumda çocuğunun nasıl eğitim alacağını, evinde nasıl yemek pişireceğini düşünen Baş, “Bu yaştan sonra eşim ne işte çalışabilir, ya da ben ona nasıl katkı sunabilirim? Bunları düşünüyorum. 2013’e umutsuz bir şekilde giriyorum” dedi.

Direnişin başarıya ulaşacağına inandıkları için fabrikada olduklarını ifade eden Baş, “Kazanacağız” diyor.

TİS’E YATAY GEÇİŞ HAKKI KONMADI

16 yıldır Şişecam’da çalışan Hüseyin Baş, fabrikanın kapanacağının yıllardır konuşulduğunu, böyle bir tablonun karşılarına çıkacağını bildiklerini söyledi. “Geçen toplu sözleşmede bunun bitirilmesini istedik. Söyledik toplu sözleşmeye yatay geçiş hakkını madde olarak koyun dedik. Ama sendika bunu yapmadı. Bugün itibarıyla işsiz kaldık. Biz işimizin devamını istiyoruz. Aynı haklarımızda başka fabrikalara geçiş hakkı istiyoruz. Biz ekstra para, ekstra haklar vermesinler, biz çalışmak istiyoruz” diyen Baş, fabrikanın taşınmasına gerekçe olarak gösterilen trafik, hava kirliliği gibi sorunların kaynağının kendileri olmadığını, bu yüzden kendilerine bedel ödetilmesinin de kabul edilmez olduğunu kaydetti.

Baş, direnişlerinin haklı taleplerine olumlu yanıt verilene kadar süreceğini dile getirdi.

(İstanbul/EVRENSEL)

Bir cevap yazın