Hakan Fidan’a göre çözümün 3 ayağı var

Sabah Gazetesi, MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ın, MİT Müsteşarı Hakan Fidan, PKK ile görüşme sürecinin üç ayaklı devam ettiğini ve hedefin 2014’e kadar “Dağdan indirme, silah bıraktırma, topluma yeniden kazandırma” olduğunu yazdı. Abdullah Öcalan’ın kilit isim olduğunu söyleyen Fidan, “ancak tek isim değil” dedi.

MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ın, 5. Büyükelçiler Konferansı’nda verdiği brifingin ardından, Türkiye’nin Kuzey Irak politikası, İzmir ‘de tartışılmaya devam etti.

Sabah’ın edindiği bilgiye göre, Hakan Fidan toplantı sırasında çözüm için üçlü süreç yürüttüğünü belirtti ve dünyada da uygulanan DDR (Demobilisation, Disarmament, Reintegration) (Dağdan indirme, silah bıraktırma, topluma yeniden kazandırma) sürecini örnek verdi. Fidan, İmralı- Kandil ve örgütün Avrupa ayağıyla da görüşme kapısı açıldığını, henüz karşılıklı güvenin sağlanmadığını belirtti.

Fidan, büyükelçilere, “Bu üç kanat arasında farklılık mı var? Yoksa anlaşmalı bir süreç mi? Bunu devam eden görüşmelerde göreceğiz” mesajını verdi. Görüşme sürecinde üç kanat arasında farklılıklar olduğuna işaret eden Fidan, ancak bu farklılıkların kaynağının henüz tespit edilmediğini belirtti.

ÖCALAN KİLİT İSİM AMA TEK İSİM DEĞİL

Fidan, farklılıkların İmralı ile koordinasyon halinde mi yoksa Örgüt içindeki güç savaşından mı kaynaklandığının anlaşılması için müzakere sürecinin önemli olduğunu vurguladı. Müzakere sürecinin devam edeceğini ve bu sürecin sonunda üç kanat arasında güven mekanizmasının da oluşmasını beklediğini belirtti. Fidan, çözüm sürecinde Öcalan’ın kilit olduğunu, ancak tek isim olmadığını belirtirken, hedefin 2014’e kadar silah bırakma olduğuna işaret etti.

Sabah

Bir cevap yazın