İşçi kıyımına, köleleştirmeye son!

Bilindiği üzere 1969’dan bu yana üretim yapan Topkapı Anadolu Şişecam A.Ş. fabrikası kapatılarak 400’ü aşkın işçi kapı önüne konulmak isteniyor.

İşveren, fabrikayı teçhizatıyla birlikte Eskişehir’e taşımak isterken işçileri yeni fabrikaya götürmüyor. İşçiler ise teçhizatla birlikte diğer fabrikaya geçmeyi, kazanılmış haklarıyla birlikte aynı topluluğun bünyesinde çalışmayı istiyor.

Eski işçileri, yıllardır gerçekleşen toplu iş görüşmelerinden kaynaklanan hakları nedeniyle başından atmak isteyen fabrika yönetimi, fabrikaya astığı “asgari ücretle gelmek isteyen adını yazsın” duyurusuyla niyetini açık etmiştir. Buna göre, yeni fabrikada asgari ücretle yeni işçiler çalıştırılacak, onların sigorta giderleri de teşviklerden karşılanacak; yıllardır emekleriyle Şişecam’ı büyüten, ona yüksek kârlar kazandıran kıdemli işçiler ise kapı dışarı edilecek.

EĞİTİM İLKE-SEN olarak, kapitalist saldırılarla işsiz bırakılıp yoksullaştırılan ve asgari ücret köleliğine mahkûm edilen kitlelerin yanında olduğumuzu; bu vesile ile Şişecam işçilerinin direnişini desteklediğimizi bildiriyoruz. Emekçileri sömürerek zenginleşip bir de onları işten atan sermaye sahiplerini kınıyoruz.

İktidarla sermaye çevrelerinin son yıllarda emekçilere karşı yürüttükleri TEKEL, metal işçileri gibi örneklerden de hatırlanacak saldırılarına karşı geniş bir dayanışma ve direniş ağı örgütlenmeli, işçiler artık kapitalizme kurban verilmemelidir.

Şişecam işçileri bir an önce kazanılmış haklarıyla işlerine dönmelidir!

İşçi kıyımına, köleleştirmeye son!

EĞİTİM İLKE-SEN (İlkeli Eğitim ve Bilim Çalışanları Dayanışma Sendikası)

YÖNETİM KURULU

Bir cevap yazın